"כחלון משדר לחץ – הוא לא עמד בהבטחת הבחירות שלו"

בתגובה לדברי כחלון כי בישראל יש בועת נדל"ן וכשהיא תתפוצץ אנשים יקפצו מהגגות, מגיבים לדבריו מספר קבלנים ויזמי בנייה המציגים את הבועה האמיתית של שוק הדיור

בהתייחסות למחירי הדירות בישראל, אמר שר האוצר משה כחלון: "יש כאן בועה, וככל שאני מתעמק ואנחנו עובדים יותר אנחנו מזהים אותה. זו בועה שניפחו אותה קבלנים, שניפחו אותה יזמים, שניפחו אותה הבנקים. חד משמעית יש פה בועה".

בראיון לערוץ 10 המשיך כחלון ""אתה זוכר שלפני כמה שנים בבורסה כולם רצו לקנות מניה כי ידעו שהיא תעלה תוך חצי שנה, ואז הגיע פרנקל ואמר שיש פה בועה ובסוף אנשים קפצו מהגגות – זה מה שיקרה גם בשוק הנדל"ן, אין לי ספק". כחלון ככל הנראה התכוון למשבר של 2008.

עוד אמר כחלון כי "אני חושב שהבועה הזו תתפוצץ, ואני לא יודע להגיד בכמה המחירים יירדו – אבל אין סיבה בעולם שהמצב יהיה כפי שהוא. אין מחסור בדירות. היום יש 30 אלף דירות במלאים של הקבלנים שהם עדיין לא מוכרים אותן. המשקיעים הפסיקו לרכוש – את זה רואים מהנתונים. ולפי הנתונים של החודש האחרון – גם הזוגות הצעירים לא רצים לקנות. מנסים באופן מלאכותי לנפח את הבועה הזאת".

בתגובה אמר שמאי המקרקעין ארז כהן: "כחלון נפל בגדול. הוא פגע בדבריו בדיוק בקהל שלו, הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור והילך עליהם אימים עם תרחיש אפוקלפטי של התרסקות מחירים. עליו מידית להרגיע את שוק הנדל"ן ולמצוא פתרונות אפקטיבים לקידום לפחות 60 אלף יחידות דיור לשנה, הן באמצעות קידום תכנון קרקע ושיווקה והן. התחדשות עירונית. על כחלון לחזור בו מיידית מדבריו ואפילו להתנצל!"

לדברי יוסי אברהמי, מנכ"ל ובעלים של חברת הבניה יוסי אברהמי: "במשך שנתיים אומרים לזוגות צעירים להמתין כי המחירים יירדו ובסוף הם משלמים יותר – זה לייצר בועה. במשך ארבע שנים מנסים שרים שונים לייצר פתרונות בזק כדי להרוויח הון פוליטי במקום לתת פתרונות אמת – זו הבועה האמיתית. זה שמשרד הבינוי הפסיק לפרסם נתונים כי הראו עלייה במקום ירידה בניגוד להבטחות או שבכל יום מתגלה נתון שסותר את השני והמדינה לא יודעת מה באמת מתחולל בתחום המגורים – זו הבועה הכי גדולה. לפני הבחירות כחלון אמר שהוא והקבלנים יחד יביאו פתרונות לענף הדיור כי יש בעיה. פתאום הקבלנים הם הבעיה. לפני חודש מבטיחים שיגדילו את ההיצע ופתאום בכלל בונים פה מספיק. מתי הספיקו לפתור פה את בעיית ההיצע?"

המהנדס יגאל צ'ודנר מחברת נתיבי הקמה אמר כי "כחלון מחפש את האור מתחת לפנס. הוא לא מבין שכל עוד הליכי תכנון ואישור פרוייקטים יימשכו בממוצע 12-14 שנה, תמיד יהיה מחסור והמחירים רק יעלו. לצערי, לא רק שהאמירה האומללה שלו איננה ראויה, היא גם משקפת חוסר הבנה בסיסית!"

אבי תם מבעלי חברת אסיה סיירוס: "בועה יכולה להיות כשיש ביקוש קטן והיצע גדול, כיום יש ביקוש גדול והיצע נמוך מכיוון שהמדינה לא משחררת מספיק קרקעות שנים, וזה אומר עד שהמדינה לא תגרום להיצע גבוה אז לא תהיה ירידת מחירים, במילים פשוטות קיים מחסור של כ-100,000 דירות ועד שהמדינה לא תפשיר יותר קרקעות לא תהיה ירידת מחירים מלבד כמובן מקומות מסוימים ששם ההיצע גבוה לעומת הביקוש. למעשה המדינה משחררת אדמות השנה אבל רק לשוק מצומצם של זכאים, שאר הרוכשים שלא זכאים אין להם פתרון כרגע."

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *