החייל היורה העיד הבוקר לראשונה בבית הדין הצבאי ביפו • קודם לכן נחשף כי ביום שלישי האחרון הוא מסר פרטים נוספים לחוקרי מצ"ח על האירוע • התביעה: "זו הפעם הרביעית שהוא משנה את גרסתו"

חודשיים לאחר פתיחת המשפט בעניינו התייצב הבוקר על דוכן העדים בבית הדין הצבאי ביפו החייל היורה, סמל אלאור אזריה, והשמיע את גרסתו לאירוע השנוי במחלוקת. עדותו צפויה להימשך מספר ימים לסירוגין.

"התגייסתי ליחידה קרבית כדי לתרום כמה שיותר למדינה…יש לי חברים יהודים, ערבים ונוצרים. אין הבדל ביניהם. גדלתי ברמלה – עיר מעורבת. הסתכלתי תמיד על אדם באשר הוא אדם. גדלתי בבית ערכי ומוסרי שבו למדתי לאהוב את כולם. פעם נתתי אוכל לילד פלסטיני בחברון מהחמגשית שלי. דאגתי לאוכל ולמים לעציר פלסטיני שעליו שמרתי והוא הודה לי", אמר אזריה בפתח עדותו.

אזריה דיבר על שירותו בחברון ותיאר את המצב שם: "בגזרה המבצעית המחסנית במצב 'הכנס' כי החיכוך שם משמעותי ואתה נתון לסכנות. חברון זו עיר מאוד חמה, הלחץ שם גדול מאוד, תמיד יש הרגשה של מתח באוויר, בעיקר בתל רומיידה שבה החיכוך בין יהודים לפלסטינים הוא הכי גדול בעולם. זה מקום מלחיץ. אתה לא יכול ללכת שם בחברון כמו שאלך בתל אביב. אווירה תמידית של פחד, בלילות כשאתה ישן אתה שומע יריות ופיצוצים".

בהמשך הוא העיד על התקרית עצמה. "ברגע ההקפצה לא הבנתי מה קורה בכלל…רצתי לש.ג. והוא אמר לי שחבר שלי נדקר. ראיתי שכולו מלא בדם", הוא שחזר והוסיף שזו היתה הפעם הראשונה בה נאלץ לתפקד כחובש באירוע מבצעי בזמן אמת.

אזריה המשיך לשחזר את הרגעים הקריטיים: "פתאום התחילו צעקות בזירה, לא יודע של מי – 'זהירות! יש עליו מטען, הוא כנראה ממולכד. אנשים התחילו לצעוק: 'תראו, הוא זז. שמישהו יעשה משהו'…אני רואה שיש עליו מעיל שחור ומנופח, כאילו שהוא מסתיר שם שכפ"ץ, בהחלט הרבה יותר מהמחבל השני. אני מזהה שהסכין נמצאת קרוב אליו.

צרחתי לאנשים להתרחק ויריתי לו כדור אחד בראש"

קודם לכן, בתחילת הדיון ממש, אישר התובע סא"ל במיל' נדב וייסמן כי אזריה העיד ביום שלישי האחרון בפני חוקרי מצח כי המ"פ סטר לו במהלך תחקור האירוע. "ביום שלישי ההגנה עדכנה אותנו שאלאור נזכר בנקודות חדשות וביקש להעיד עליהן במצ"ח. דחינו את הבקשה כי איננו מכירים פרוצדורה כזו שנאשם מעיד מידע חדש אחרי שהעיד במצ"ח ועדויות התביעה הסתיימו.

יחד עם זאת הסכמנו שטענות הנאשם יועלו על כתב ואכן קיבלנו מכתב כזה מההגנה ביום חמישי עם טענות חדשות שלפיהן המ"פ נתן סטירות לנאשם בשטח ודברים נוספים. זו ההתפתחות הרביעית לפחות בגרסת הנאשם", דברי וייסמן.

בצוות ההגנה מדגישים כי אזריה רענן את זכרונו לקראת הדיון המכריע ואילו התביעה משוכנעת כי אין בדברין אמת. ""זו ההתפתחות הרביעית בגרסת הנאשם", הם מדגישים.