סגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של צרפת, הרב חיים קורסייה אומר בסיכום עם משרד החוץ בצרפת כי צרפת תקבל כל הנחיה הלכתית שיקבל מביה"ד שבנשיאות גאב"ד אירופה הגר"ח ארנטרוי • מנכ"ל 'ועידת רבני אירופה', הרב משה לוין: 'במפגש עם בכירי משרד החוץ סוכם כי ההודעה שפרסמו אינה מוגבלת בזמן וכי יינתן לנו כל הזמן הנדרש כדי למצוא פתרון הלכתי - הדרישה אינה של צרפת אלא של ממשלת אלג'יריה • לפני זמן רב הודיעו השלטונות באלגריה כי בכוונתם לפנות עשרות בתי קברות יהודיים שבאחזקת ממשלת צרפת ממקומם • צילום: אלי איטקין

משרד החוץ הצרפתי הודיע לנו בבהירות, לבקשתי, כי הם יקבלו כל הנחיה הלכתית שאקבל מביה"ד ד'אירופה של 'ועידת רבני אירופה' שבנשיאות גאב"ד אירופה הגאון רבי חנוך הכהן ארנטרוי בנוגע לקברי היהודים באלג'ריה" – כך אמר סגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של צרפת, הרב חיים קורסיה בתום דיון ארוך שקיים עם בכירי משרד החוץ הצרפתי.

גאב"ד אירופה הגר"ח ארנטרוי. הגר"פ גולדשמידט. הרב חיים קורסיה. הרב משה לוין. – עם ראש ממשלת צרפת:גאבד אירופה הגרח ארנטרוי הגרפ גולדשמידט הרב קורסיה והרב לוין עם ראש ממשלת צרפת צילום אלי איטקיןבדיון שארך כשעתיים השתתפו; עוזר הרב, מנכ"ל 'ועידת רבני אירופה' ורבה של הז'נדרמריה הצרפתית, הרב משה לוין. נשיא הקונסיסטואר הצרפתי, מר יואל מרגי ובכירי הקהילה היהודית. יועץ שר החוץ לענייני דתות, מר ז'ון כריסטופר פוסל. יועץ קבינט השר לענייני אפריקה והמזרח התיכון, דמיין כריסטופארי ומנכ"ל לענייני אזרחי צרפת המתגוררים מחוץ למדינה, הגב' לורנס אגנאור. ובכירים נוספים.

הרב משה לוין אמר כי  הדיון היה ענייני מאוד ושלטונות צרפת ייחסו לעניין חשיבות מיוחדת. הרב לוין הוסיף כי בכירי משרד החוץ אמרו בפגישה כי המכרז שהוציאו לפינוי בתי העלמין ובו ההגבלה לחצי שנה לא תקף לגבי בתי העלמין וקברי היהודים. הסברנו להם את החשיבות שיש ליהודים לקברי המת וקדושתם והם הבהירו חד משמעית כי יינתן לנו כל הזמן הנדרש כדי למצוא את הפתרונות ההלכתיים. עוד הוסיף כי משרד החוץ ביקש להבהיר כי הדרישה לפנות את בתי העלמין מאלג'ריה אינה של שלטונות צרפת אלא של השלטונות באלג'ריה המבקשים להפוך את השטחים הללו לנדל"ן כבישים וכו'.

הגר"ח ארנטרוי עם ראש ממשלת צרפת:

הגרח ארנטרוי עם ראש ממשלת צרפת צילום אלי איטקין

כזכור, לפני זמן רב הודיעו שלטונות אלג'יריה כי בכוונתם לפנות כשבעים בתי עלמין יהודים במצב קשה שבאחזקת הצרפתים מאדמת אלג'יריה. 59 מתוכם בתי עלמין יהודיים בעיירות קטנות ובהם לעיתים כעשרה יהודים ועוד 11 בתי עלמין כלליים שבהם טמונים גם יהודים. ממשלת צרפת ביקשה לטפל בנושא והשלטונות פרסמו הודעה למשפחות ולפיו יש לפנות את הקברים בתוך חצי שנה. ההודעה עוררה זעם רב בקרב יהדות העולם וארגונים רבים נזעקו כדי לעורר את דעת הקהל העולמית לבל יגעו בקברי היהודים הטמונים בבתי עלמין אלה.

הרב נתן קאהן עורך המגזין החרדי בשפה הצרפתית 'קונטרס'. מראשי הלוחמים למען מתי ישראל בצרפת הביע את התנגדותו הנמרצת להוצאת מתי ישראל מקברם; "זו שערורייה. מדובר באלפי קברים ואם זו בעיה כספית אז נגייס את יהדות העולם אבל שיוציאו אנשים מהקבר זה בלתי אפשרי".

נשיא הועידה הגר"פ גולדשמידט בשיחה עם ראש ממשלת צרפת. משמאל הרב משה לוין: 
נשיא הועידה הגרפ גולדשמידט בשיחה עם ראש ממשלת צרפת. משמאל הרב לוין צילום אלי איטקין