בתום דיון סוער אישרה מליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית את חוק המקוואות שיזם חבר הכנסת משה גפני • 41 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק ו-35 התנגדו • וגם: העקיצה ששיגר ח"כ גפני לחברות הכנסת מהאופוזיציה

זה לקח זמן, לווה בקמפיין הסתה תקשורתי, עתירות משפטיות והתחמקויות של ראש הממשלה, אבל הערב רושם יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הישג של ממש בדמות אישורחוק המקוואות בקריאה שניה ושלישית.

החוק קובע כי שימוש במקווה טהרה בבעלות ציבורית שמיועד לטבילה לצורכי טהרה או גיור, יתאפשר "רק לצורך טבילה הלכתית לקיום ההלכה והמנהג היהודיים לפי פסקי השולחן ערוך ובהתאם להוראות מועצת הרבנות הראשית לישראל".

ההצעה הוגשה בתגובה לפסיקת בג"ץ, אשר קיבל את עתירת התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית והורה לאפשר במקוואות הציבוריים טבילת 'מתגיירים' בגיורים שאינם על פי ההלכה.

בדברי ההסבר להצעת בחוק נכתב: "במדינת ישראל, מאז ומעולם, משמשות המקוואות לצרכי מסורת הלכה ומנהג ולשם כך ניתן מימון ציבורי לבניית ותחזוק המקוואות. בעקבות עתירת גופים שמטרתם לקעקע את יסודות היהדות המקובלת במשך אלפי שנים. פסק בית המשפט העליון, כי יש לאפשר לכתות שונות, לעשות שימוש במקוואות טהרה, לצורך טקסים שונים, שנערכים על ידם".

כאמור, לאחר דיון סוער אושר החוק בקריאה שניה ושלישית ברוב של 41 תומכים מול 35 מתנגדים.

הדיון לווה – כצפוי – בהתנגדות קולנית של חברות הכנסת מהאופוזיציה, בראשון: עליזה לביא (יש עתיד) זהבה גלאון (מרצ) ומרב מיכאלי (המחנה הציוני). ח"כ זהבה גלאון אמרה: "החוק הזה הוא הקרב על פניה ודמותה של החברה הישראלית ואתם חשים מאוימים. ממה? כי מישהו מנסה לערער לכם את המונופול על הרבנות, על האורתודוקסיה, על חיים פלורליסטיים ושוויוניים כאן. ואיך אמר כאן השר דוד אזולאי לפני כמה זמן? "האנשים האלה". אתם מנהלים פה קרב מאסף".

גפני מצידו לא פספס את ההזדמנות והפטיר בציניות "אם הגענו למצב שאתן דואגות למקוואות – כנראה שהמשיח בדרך".

במהלך הדיון עצמו הדגיש גפני: "החוק הזה איננו מפלה בין איש ואישה. כל אדם רשאי על פי החוק הזה לבוא ולטבול במקווה וכל הדיבורים פה שמדובר על סלקציה מדובר באמירות סרק. הייתה הפרה של הסטטוס קוו על ידי בג"ץ, ביקשנו לא להפר את הסטטוס קוו. לרפורמים בארה"ב אין אפילו מקווה אחת, פתאום הם צריכים פה מקווה. מה שהחוק בא זה למנוע מהרפורמים לקבל את הלגיטימציה הזו מהדלת האחורית".

קרא עוד בנושא:

"הרפורמים מאד ישמחו אם חוק המקוואות לא יעבור והממשלה תיפול"

שש בשישי • הכותל הרפורמי, הדואג לחרדים ואויבם החדש

גפני: היועמ"ש דחה את חוק המקוואות לפני שראה אותו