האופוזיציה תחרים את דיוני המליאה: "נשברו את כל המוסכמות"

ועדת הכספים קיימה עד שעת לילה מאוחרת דיון סוער בתקציב הדו-שנתי • חברי האופוזיציה ניהלו פיליבסטר שנקטע בהוראת יו"ר הועדה • התנהלותם עוררה את זעמו של יו"ר הקואליציה שהודיע: "נתנגד אוטומטית לכל הצע"ח שלכם"

התקציב הדו-שנתי מעורר סערה כבר בשלב הצגתו בועדת הכספים: חברי הכנסת מהאופוזיציה ניהלו 'פיליבסטר' (הקראת אלפי הסתייגויות במטרה להאריך את הדיון. ב. ב.) שנקטע בסופו של דבר ב-1 בלילה בהתאם להוראתו של יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני.

חברת הכנסת סתיו שפיר שידרה את הדיונים באופן עצמאי באמצעות האינטרנט ועוררה את זעמם של הח"כים מהקואליציה.

הבוקר הודיע יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, לראשי סיעות יש עתיד והמחנה הציוני כי הקואליציה תתנגד לכל הצעות החוק שלהם ללא קשר להחלטת ועדת שרים, זאת בעקבות "התנהלות נציגי הסיעות בוועדת הכספים בניגוד למוסכם ולמקובל". לטענת ביטן, "האופוזיציה שוברת את כל המוסכמות ועשה צחוק מעבודת ועדת הכספים במקום לדון ברצינות בנושאים שעל הפרק".

בתגובה לדברים פנתה ח"כ מרב מיכאלי ליו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין, ומחתה על הצעד של ביטן. בפנייתה לאדלשטיין כתבה מיכאלי: "התנהגות האופוזיציה אליה התייחס יו"ר הקואליציה היתה פיליבסטר והעלאת הסתייגות בהתנגדות לחוק לא-חוקתי של תקציב דו-שנתי, כלי בסיסי של האופוזיציה בעבודת הכנסת. לדידנו, מדובר בשבירת כל מוסכמה בהתנהלות פרלמנטרית סבירה". מיכאלי הוסיפה כי "האופוזיציה תחרים את המליאה עד שהקואליציה תחזור בה מההחלטה הבריונית השערורייתית – אני קוראת לך להתערב לאלתר ולמצוא פתרון מיידי למצב".

ואילו יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, יצא במתקפה חריפה על יו"ר הקואליציה ואמר: "יו״ר הקואליציה ח״כ ביטן מתנהג כמו בריון. האיומים הריקים שלו הם ניסיון עלוב להלך אימים על חברי כנסת שמובילים מאבק ראוי וצודק בחוק שדורס את מעמדה של הכנסת ואת כוחם של ועדת הכספים ושליחי הציבור. המאבק שהובילו אמש ח"כ סתיו שפיר, יעל כהן פארן, יוסי יונה ומיקי לוי הוא מאבק על היסוד הדמוקרטי שהולך ונשחק בישראל פשוט כי נתניהו מעדיף שלטון יחיד, כמעט מלוכני, בו אין דין ואין דיין- רק הישרדות . אנחנו לא ניתן לכנסת להפוך לחותמת הגומי של הגחמות של נתניהו ובריוניו".

מאוחר יותר קרא יו"ר הכנסת לאופוזיציה לחזור בה מהחרמת הדיונים במליאה. "אני כל הבוקר מקבל כאן הודעות משמעת וכל מיני צעדים שהקואליציה מתכוונת לנקוט, ועכשיו ההודעה הזו של האופוזיציה. זו לא הדרך לקיים את הפרלמנט. מי שרוצה יש ועדת הסכמות כל יום שני, שם מדברים, לא תמיד מסכימים. יש מספיק תרגילים פרלמנטרים שאפשר לעשות והרבה דרכים שהתקנון מאפשר. אם נגיע פה לצעדי ענישה וחרמות משני הצדדים, לא יישאר הרבה מהמוסד הזה ולא מהמליאה ובסוף כולם ניזוקים, גם חברי הכנסת וגם הציבור בישראל", דברי אדלשטיין.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *