תחושות מעורבות בקרב משפחת מרק בעקבות הידיעה על חיסולו של המחבל שרצח את אביהם • לצד תחושת ההקלה מפנים בני המשפחה את הזרקור לעובדה שאחד מחברי החוליה הוא אסיר ביטחוני ששוחרר מהכלא הישראלי ואילו השני שוטר ברש"פ

הקלה וזעם: כך ניתן לסכם את התחושות שהתעוררו היום אצל בני משפחת מרק עם קבלת הבשורה על חיסולו של המחבל שרצח את אביהם בדם קר לפני כחודש.

"התחושות רבות, מגוונות ושונות. מצד אחד יש באמת איזושהי הקלה. זה לא עניין של נקמה או 'יופי, הוא נהרג', אבל יש הקלה בסיסית שאני יודע שלפחות המחבל הספציפי הזה לא יעשה שום דבר כזה ולא יהרוג עוד אנשים. מעבר לזה יש פה גם משהו שהרבה יותר רחב ומורכב מזה. הבנו שזו חוליית המחבלים שאחד מהם הוא מחבל ששוחרר בעסקת שליט, כלומר מחבל שכבר עשה פיגוע, שכבר נתפס והממשלה בכל זאת שחררה אותו", אומר יהושע, בנו של מיכאל הי"ד, בראיון לערוץ 20.

חילופי אש וירי ארטילרי • תיעוד מקיף: כך חוסל רוצח הרב מרק הי"ד

לדבריו, "אני חושב ש'כעס' היא מילה מוגזמת. אני לא כועס, הרי הממשלה בסופו של דבר עושה כל מה שהיא יכולה לטובת אזרחיה, לטובת העם והארץ אבל אני חושב שיש פה מחדל. זה שמחבל, רוצח, יכול לעשות את אותו מעשה פעמיים, זה הרבה יותר ממחדל, זה נורא! הבנתי גם שהמחבל השני היה שוטר ברשות הפלסטינית. אני חושב שאלה דברים שהממשלה צריכה להתייחס אליהם יותר ברצינות. יש פה דבר שזה לא רק חמאס או חיזבאללה, יש פה משהו הרבה יותר שורשי".

יהושע מרק מוסיף: "דרישות משר הביטחון וכאלה, אני לא חושב שזה המקום שלי, אני לא איש ביטחון, אני לא פוליטיקאי ואני לא מבין לעומק בדברים האלה. מה שאני כן רואה זה שאני חושב שאם דבר כזה קורה, כלומר שמחבל שמשתחרר אחר כך מבצע עוד פיגוע ויש פה גם איש ביטחון של הרשות הפלסטינית, אני חושב שהמסר הוא דיי ברור גם לאנשי הביטחון והפוליטיקה, כלומר יש פה דבר שהוא בעייתי מאד. אני לא יודע איזה צעדים, אני לא מבין בדברים האלה, אבל אני חושב שצריך להתייחס לזה עם כל המשמעויות של זה".

בסיום הראיון הוא מסכם בכאב: "שוטר ברשות הפלסטינית מבצע פיגוע ומתכנן לבצע עוד ומחבל שכבר היה בכלא הישראלי והשתחרר בעסקה כזו או אחרת, זה פחות משנה, אבל אנחנו נתנו לו ללכת. אנחנו נתנו לו לרצוח את אבא שלי! המדינה נתנה לזה יד. עכשיו, בוודאי שאני לא בא ומאשים אבל אני חושב שצריך לעשות פה חושבים כי בסופו של דבר אין דבר כזה, רוצח או מחבל, לא משנה מי או מזה זה, האחריות של מדינה שדואגת לביטחון של האזרחים שלה היא לא לתת לזה לקרות, לא לאפשר דבר כזה. וכשדבר כזה מתאפשר פעם שניה זה.. מה אני אגיד? איך עשיתם את זה?"