ראש הממשלה נטה בתחילה לדחות את המגעים לקבלת הסיוע השנתי מהאמריקנים מתוך תקווה שהממשל הבא בארה"ב יגלה אהדה רבה יותר כלפי ישראל • "כל כספי הסיוע יופנו לרכישות בטחוניות מארה"ב בלבד"

לאחר מלחמת כיפופי ידיים שניהל במהלך החודשים האחרונים ראש הממשלה בנימין נתניהו מול הממשל בארה"ב, סביב הגדלת 'תקציב הסיוע השנתי' שנוהג הממשל להעביר לידי ישראל, כאשר רוה"מ דרש את הגדלת הסיוע בכ-400 מיליון דולרים נוספים, בטענה כי האיומים האסטרטגיים באזור המאיימים של ביטחונה של ישראל מחייבים זאת, במיוחד על רקע ההסכם שנחתם בין איראן למעצמות.

כעת נראה כי רה"מ מצמץ ראשון והחליט לקבל את כספי הסיוע כשהוא נכנע לכלל התכתיבים האמריקאיים שהוצגו בפניו.

יצויין כי חלק מחילוקי הדעות בין ההנהגה בישראל לבין הבית הלבן, נבעה סביב הדרישה של ארה"ב כי ישראל תשתמש מעתה בכספי הסיוע שתקבל, לרכישת ציוד ביטחוני אמריקאי בלבד, כאשר עד היום הותר לישראל לעשות שימוש בכספים אלו גם לרכישת תוצרת שלה עצמה המיוצרות ע"י התעשיות הביטחוניות.

בישראל קבלו על כך, כי מדובר בתנאי שארה"ב איננה מציגה לאף מדינה אחרת שמקבלת סיוע אמריקאי.

ראש הממשלה אף שקל בשל כך ובשל סיבות נוספות, לדחות את המגעים בנושא במספר חודשים, ולהטיל את דיוניה לפתחה של הממשל הבא שייבחר בארה"ב, מתוך תקווה שזו תגלה רגישות ואמפתיה רבה יותר לצרכיה הביטחוניים של ישראל.

גורמים ביטחוניים מזהירים כי יישום תנאי זה של ארה"ב תגרום לאובדן של אלפי מקומות עבודה בתעשיות הביטחוניות של ישראל.

במערכת הביטחון מעריכים כי צעד זה של ראש הממשלה בא, מתוך ראיה אסטרטגית לטווח הרחוק יותר והמסקנה אליו הגיע כי חשוב שלא להחזיק את מערכת הביטחון במצב של חוסר וודאות שימנע ממנה את האפשרות לתכנן מהלכים קדימה.

גורם בארה"ב שב והדגיש את מחוייבותה של ארה"ב כלפי ישראל בהענקת כספי הסיוע הגדולים ביותר, באופן שאינם מוענקים לאף מדינה אחרת, ומדגישים כי סכום הסיוע יעמוד בסך על סביב 3.5 מיליארד דולר לשנה הקרובה.

אבי אוחיון, פלאש 90