זינוק של מאות אחוזים בחצי שנה האחרונה, בבדיקות 'דור ישרים' ע"י בני עדות המזרח

ב'דור ישרים' קוראים לבחורי הישיבות להיבדק עוד היום, על מנת למנוע את עגמת הנפש של הרגע האחרון.

סיפוק רב ב"דור ישרים" מההיענות הרבה של אלפי בני עדות המזרח ויוצאי תימן לבדיקות גנטיות טרום שידוכים. הבדיקות הנחוצות מותאמות לכל העדות ונערכות בימים אלה במוקדים  שונים ברחבי הארץ .

את "אגודת דור ישרים" אין צורך להציג. האגודה אשר ידה רב לה בהצלת משפחות, החלה דרכה לפני כ-30 שנה ביזום בדיקות גנטיות בעיקר לבני אשכנז, במטרה למנוע מחלות קשות וחשוכות מרפא, הנובעות מאי התאמה גנטית וניתנות לחיזוי בבדיקת דם פשוטה.

בעקבות התהודה הציבורית לנושא ולנוכח מקרי לידות של ילדים חולים ל"ע גם בקרב בני עדות המזרח, התעורר צורך וביקוש לבדיקות מותאמות. ואכן בשנתיים האחרונות הוקם ב"דור ישרים", בברכתם של גדולי ישראל, מסלול ייחודי לבני עדות המזרח הרוצים לבצע בדיקת התאמה לפני סגירת השידוך.

מסלול הבדיקות החדשני המותאם גם לבני העדה התימנית, מנע בשנים האחרונות עשרות מקרים כואבים של שידוכים חסרי התאמה וקיבל את המלצות רופאים וגנטיקאים בכירים  בארץ ובעולם.

ב"דור ישרים" מציינים כי למרות ההיענות הרבה יש עוד מקום לשיפור. "בשנה האחרונה נבדקו אלפי בחורים ובנות סמינרים בני עדות המזרח"، אומר הרב עקשטיין מנהל הארגון، "מתוכם 60% בנות ו-40% בנים. הפער שנוצר בין הנבדקים לנבדקות עלול לגרום לזירוזים מיותרים ועוגמת נפש של הרגע האחרון. הורים יקרים, שלחו את בנכם להיבדק", הוא מפציר.

ב"אגודת דור ישרים" ישנה הקפדה גבוהה על סודיות המידע. הנבדקים אינם נרשמים בשמם, אלא מקבלים מספר סידורי הנשמר עמם לעת הבירורים, מבלי שפרטיהם האישיים יועברו למאגר המידע של "דור ישרים". התשובה ניתנת בהצגת מספר סידורי ותאריך לידה בכפוף לשאלת ההתאמה ונמסרת רק למספר הטלפון של הורי הנבדק הרשומים במערכת.

דגימת הדם הנלקחת למעבדות האיכות של "דור ישרים" עוברת מסלול בדיקות מותאם מוצא, בו נבדקת שכיחותן של שורת מחלות גנטיות האופייניות לעדות השונות. המעבדות עובדות תחת נהלי אבטחת איכות בינלאומיים מוקפדים ביותר ומתופעלות ע"י עובדים ואנשי צוות המקפידים על גדרי ההלכה לפי הנחיות גדולי ישראל.

רשימת המחלות הנבדקות ב"דור ישרים" נבנתה לפי כללים מאוד ברורים, לאחר מסננות רבות ובהנחייתם של גדולי ישראל, וזאת בהתחשב בין היתר בחומרת המחלה, בשכיחות המחלה, באמינות תוצאות הבדיקה ועוד. לא כל מחלה הניתנת לבדיקה מצדיקה את הכנסתה לסלים הבסיסיים, למרות שיש ל"דור ישרים" את האפשרות והיכולת לבדוק עוד מחלות רבות שאינן בסל הבסיסי, וזאת רק במקרים מיוחדים עם רקע משפחתי מקדים ובהזמנה מיוחדת.

ב"דור ישרים" קוראים לציבור בני הישיבות ותלמידות הסמינרים לא לחכות לרגע האחרון ולחוש להיבדק בהקדם, על מנת למנוע הוצאות כספיות עתידיות ועגמת נפש מעיקה.

לנוחות הנבדקים נערכות הבדיקות במרכזי הערים ירושלים, בני ברק, חיפה ואשדוד.

לבירורים ושעות פעילות: טל-02-6499888

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו