בשב"ס הוחלט לפצל את ההנהגה הפלסטינית בבתי הכלא הביטחוניים - חשש מתגובות אלימות ומהצתת השטח • מאות אסירים מאיימים בשביתת רעב

בהליך קפדני, שקט ומתוכנן היטב הוחלט בשב"ס 'לעשות סדר' בכל הקשור לעצמאותם של האסירים הביטחוניים הכלואים בבתי הכלא בישראל.

בישראל מספר בתי כלא המסווגים כ"ביטחוניים", שם כלואים כ-5000 אסירי חמאס, הג'יהאד האיסלאמי ושאר ארגוני הטרור.

בישראל יודעים מזה שנים רבות, כי אסירים רבים ממשיכים לעסוק בטרור גם מבין כותלי הכלא.

בישראל מודעים לכך כי אסירים ביטחוניים רבים, ביניהם רבי מחבלים המרצים מספר מאסרי עולם, מצליחים בדרכים לא דרכים להעביר מסרים לעמיתיהם מחוץ לכותלי הכלא, חלקם הנחיות בעלות אופי ביטחוני מובהק מה שמהווה מבחינת ישראל סכנה ביטחונית כפולה, מצד פעילי טרור אלו, חרף העובדה כי כלואים בבתי הכלא ואינם מעורים בנעשה בחיי היום יום בקרב הארגונים אליהם הם משוייכים.

האם הוחלט בחלונות הגבוהים לעשות לכך סוף או שמא מדובר בעוד בהערכת מצב פנימית בלבד? הימים הקרובים יעידו.

הבוקר דווח, כי במהלך היומיים האחרונים פוזרו מאות אסירים ביטחוניים מבתי הכלא 'נפחא' ו'אשל' בבתי סוהר ברחבי הארץ, זאת בעקבות מידע מודיעיני על כך פעילות טרוריסטית מבין כותלי הכלא. כאשר חלקם אף נשלח לבידוד.

עוד דווח כי בין האסירים 'הכבדים' שפוזרו נמנה הארכי מחבל מוחמד ערמאן מבחירי חמאס אשר לו מעמד מיוחד בקרב האסירים בכלא נפחא ונחשב למי שניהל עבור האסירים את המגעים מול שרות בתי הסוהר.

ערמאן הועבר יחד עם אסירים רבים נוספים, מכלא נפחא לכלא הדרים.

מקור פלסטיני מציין כי כלא 'הדרים' נחשב לכלא נוקשה יותר עבור האסירים הביטחוניים מאחר ושם אין מאפשרים שימוש בטלפונים ניידים מה שמקשה מבחינת אסירים אלו את התקשורת הרציפה עם "ההנהגה שבחוץ".

נזכיר, כי סימני המתיחות בקרב האסירים הביטוניים החל כבר לפני מספר שבועות לאחר שהתקבלו דיווחים על חיפושים גופניים מדוקדקים בקרב האסירים ע"י השב"ס, נוהג שלא היה מוכר עד כה. כאשר דיווח זה משתלב עם דיווח של שב"ס על הפרות משמעת של אסירים ביטחוניים במהלך החודשים האחרונים מה שלווה פעמים רבות בהפרות סדר בין כותלי הכלא.

כאמור, בעקבות הפעולה של שירות בתי הסוהר הכריזו כ- 300 אסירים ביטחוניים על שביתת רעב וקיים חשש ממחאה אלימה.