ירידה במסים ועליה בגרעון: כך יראה התקציב הבא

משרד האוצר פרסם היום את הצעת התקציב הדו-שנתי לשנתיים הקרובות • במרכז התקציב: הורדת מסים לצד עליה בגרעון • ומה אין בו? גזרות על השכבות החלשות ופגיעה בקבוצות הלחץ

כך ייראה התקציב הדו-שנתי: משרד האוצר מפרסם היום באופן רשמי את הצעת התקציב הדו-שנתי לשנתיים הקרובות. 2 מגמות מרכזיות בתקציב המדובר: הפחתת מסים מחד, והגדלת הגירעון וההצואה הציבורית מאידך.

ע"פ ההצעה, ה'אוברדרפאט הלאומי' (הגרעון הממשלתי) יעלה ב-2.9%, יותר מחצי אחוז ממה שתוכנן. במקביל, ההוצאה הציבורית תעלה ב-5% במקום 2.7%.

מנגד מתכנן האוצר שורה של הקלות במס הכנסה – בעיקר למשתכרים הבינוניים במשק.

ומה אין בתקציב? גזרות על השכבות החלשות, קיצוץ בקצבאות ועוד. למרות זאת, יבוצע קיצוץ רוחבי של 2% במשרדי הממשלה. בנוסף מתכננים באוצר לקחת כספים עודפים מקק"ל, מרשות שדות התעופה וממפעל הפיס.

ענין נוסף ושנוי במחלוקת הוא הטלת מס על מי שיש לו יותר משתי דירות, כמו גם על מי שמקבל פיצויים של מעל 30 אלף שקל בחודש.

נזכיר כי בראיון ל'דה מרקר' תקף יו"ר ועדת הכספים את הצעת המיסוי האמורה והעריך כי היא לא תאושר. לדבריו, "המס הזה לא יוזיל את מחירי הדיור. כדי להוזיל את מחירי הדיור יש לנקוט צעדים אחרים. מצבם של אלה שיש להם כמה דירות לא ישתנה כתוצאה מכך, ויש הערכה שהמס החדש יוטל בסופו של דבר על השוכרים.

משרד האוצר מעריך כי מיסוי על בעלי שלוש דירות ויותר יכניס לקופת המדינה כ-800 מיליון שקל בשנה – אבל מעבר לכך לא הולך לקרות שום דבר. צריך לזכור כי שתי הממשלות האחרונות העלו את מס הרכישה על דירות להשקעה והתוצאה לא היתה מרנינה, לא ראינו שמחירי הדירות ירדו כתוצאה מכך".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *