אוכל לא כשר, כפיית גילוח וההאזנה לשירת נשים: עמותה דת"ל שהוקמה במטרה להילחם בכפיה אנטי-דתית במהלך השירות הצבאי מפרסמת תמונת מצב עגומה באשר לרדיפות וההתנכלות כלפי החיילים הדתיים בצה"ל • וכיצד מספקת העמותה מענה לתופעה הקשה? לסיפור המלא

בשנים האחרונות דווח בכלי התקשורת בהזדמנויות שונות על מקרים בהם כפו מפקדים בצה"ל על חייליהם לעבור על הלכות מפורשות. 'צו 1', עמותה דתית-לאומית ששמה לה למטרה להלחם בתופעה, חושפת תמונת מצב מזעזעת בנושא.

בהודעה מיוחדת שמפרסמת העמותה נאמר: "התמורות והשינויים שצה"ל עבר בשנים האחרונות גרמו לא פעם לקונפליקטים שלא היו קיימים בעבר ונראה לא פעם שחוסר תשומת לב גרמה לתקלות רבות. צו 1 שמה לה למטרה לטפל אך ורק במקרים שלא נפתרו בדרכים המקובלות בצה"ל.

לצערנו נמצאים בידינו מאות מקרים מתועדים של שלילת זכויות חיילים או התייחסות לא נכונה ליהדות כגון מחסור בתפילין, אוכל לא כשר, חיילים שהוכרחו לבקר במקומות שלא על פי צו מצפונם, זקנים שחויבו לגלח, מחסור בעזרי יהדות ועוד".

בעמותה מבהירים כי "רוב הדברים בוצעו מחוסר הבנה ולא בכוונת זדון", אך יחד עם זאת אין בכוונתם להבליג על מקרים מעין אלו.

בעמותה הודיעו על הקמת 'מלשינון' שירכז את כל התלונות בנושא, כשכל תלונה תועבר על ידם לגורמים הרלוונטים. "פגעו בזכותך לשמור על המסורת? פנית לגורמים בצבא וברבנות הצבאית ולא קבלת מענה מספק? ספר לנו את פרטי המקרה ואנו נשתדל לעזור ולסייע. פרטיך האישיים ישארו במערכת ולא יעשה בהם שימוש ללא תיאום איתך", נכתב בהודעת העמותה.

מקימי העמותה מדגישים כי "'צו 1' שמה לה למטרה לאפשר לכל יהודי לקיים אורח חיים יהודי בצבא. על פי פקודות צה"ל חייל יהודי הרוצה לשמור על יהדותו צריך לקבל את מלוא הגיבוי ממפקדיו וכן את האמצעים כמו תשמישי קדושה (ספרי תורה ומזוזות וכד') במקרה הצורך.

צו 1 שמה לה למטרה להקשיב ולפניות החיילים ולהבין את הבעיות הקיימות היום לחייל הרוצה לשמור על אורח חיים יהודי".

בתוך כך, אתר 'סרוגים' מדווח כי בימים הקרובים תצא העמותה בקמפיין נרחב בעיתונות הדתית, כמו גם בפניה אישית לחיילים המשרתים כעת או עומדים לפני גיוס. מטרת הקמפיין: העלאת המודעות לזכויות החיילים הדתיים בצה"ל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה״ל דוחים כל ניסיון למעורבות פוליטית תוך העמדת פנים של עזרה לחיילים. צה״ל ימשיך להוות כור היתוך לכל גווני החברה הישראלית ולהגן על מדינת ישראל כצבא עם ממלכתי. צר לנו כי יש הבוחרים להמציא טענות שווא שכל מטרתן פילוג הצבא.

'מתחים בשירות הצבאי או טענות מכל סוג שהוא יטופלו רק ע״י מפקדי הצבא ללא מורא וללא חשש תוך הדיפת כל מעורבות פוליטית לשמירת צה״ל צבא לוחם ערכי וממלכתי".