לראשונה: אימון אווירי משותף לישראל, פקיסטן ואיחוד האמירויות

נמשכת ההתקרבות בין ישראל למדינות עמן לא קיימים יחסים רשמיים • הבוקר הותר לפרסום כי טייסים ישראלים התאמנו במשותף עם טייסים מפקיסטן ומאיחוד האמירויות בנבדה שבארה"ב • ומי הפיל את מי? לסיפור המלא

בתדריכים השונים שמעניק ראש הממשלה לעיתונאים ולאנשי התקשורת הוא מעלה על נס את הבריתות החשאיות ושיתופי הפעולה שנוצרו בשנים האחרונות בין ישראל למדינות שנחשבות לעויינות. הבוקר מקבל גם הציבור הרחב הצצה למגמות המדוברות בעקבות דיווח על שיתוף פעולה מפתיע בין חיל האוויר הישראלי לחילות האוויר של פקיסטן ואיחוד האמירויות.

האימון המשותף התקיים במסגרת תרגיל 'רד פלאג' בנבדה שבארה"ב והוא הסתיים בשבוע שעבר. ע"פ הדיווח, בתרגיל השתתפו גם מטוסי קרב של ארה"ב וספרד. "מדובר בתרגיל ייחודי בו מתאמנים חילות אוויר יחד בעשרות משימות תקיפה, קרבות אוויר, הפצצה ותדלוק אווירי בטיסות ארוכות טווח", נאמר.

העובדה כי מדובר במדינות מוסלמיות שמעולם לא קשרו יחסים עם ישראל ועתה משתפות איתה פעולה – מלמדת משהו על המגמות הדרמטיות בכל הקשור ליחסי ישראל עם העולם המוסלמי – סוני.

בכיר בחיל האוויר מסר: "האמריקנים טייסים מצוינים, ברור שהם יודעים לטוס ולהלחם…הם הפילו אותנו (בתרגיל כמובן), בקרבות אוויר אבל גם הפלנו אותם". הבכיר חשף כיצד מתנהל חלק מהאימון: "בכל גיחה יוצאים עשרות רבות של מטוסי קרב, תדלוק ומודיעין ומבצעים משימות שונות, גם ביום וגם בלילה, ובחונים את היכולת לעבוד יחד. זה לא רק לטוס יחד אלא הכנת המשימה לפני. הכנה מודיעינית הבנת הזירה והביצוע באוויר. מיד רואים מי טוב ומי לא. אין יכולת להסתתר. הכל בולט מאוד. ואנחנו השתפרנו כל הזמן כשהחוכמה זה ללמוד מטעויות".

יצוין כי האימון הפעם כלל מטוסי "סופה" (F-16I) של חיל האוויר הישראלי ולראשונה גם מטוסי תדלוק מסוג 'ראם'. "מדובר בתרגול הטייסים במרחב לא מוכר, אזור חדש וגדול שמצריך יכולת הבנה עמוקה והסתגלות מהירה. זה האימון הכי דומה למלחמה שניתן לקיים וכולל התמודדות עם מטוסי ביום אויב, איום טילי נ"מ – כולל סוללות טילי קרקע-אוויר דוגמת אס 300 שבידי אירן- והתקפות סייבר על המטוסים…אנחנו צריכים לתחקר את הביצועים שלנו, אבל הטייסים מדווחים שהיה טוב", הוסיף הבכיר.

חשוב להדגיש שזו השנה השלישית ברציפות בה ישראל משתתפת בתרגיל.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *