אפקט משבר הרכבת? סקר של מכון 'מדגם' שמתפרסם הערב מצביע על זינוק חסר תקדים בכוחה של מפלגת 'יש עתיד' • עוד בסקר: ההתחזקות של 'הבית היהודי', ההתרסקות של כחלון והדריכה במקום של ליברמן • ומה בגזרת המפלגות החרדיות? הנתונים המלאים - בפנים

אמנם זה רק סקר, אמנם הבחירות לא נראות באופק, אך אין מילה אחרת לתאר את תוצאות הסקר שפורסמו הערב בערוץ 2 זולת 'דרמטיות': ע"פ הסקר לו היו הבחירות נערכות היום היתה מפלגת הליכוד מאבדת את הבכורה לטובת 'יש עתיד' שהיתה זוכה ליותר מנדטים ממנה – 24 לעומת 22.

יצוין כי מדובר בפעם הראשונה מאז הבחירות שהליכוד לא זוכה במספר הגדול ביותר של מנדטים מכל המפלגות. בנוסף, מדובר באיבוד של כמעט שליש מכוחה של המפלגה כיום.

עוד בסקר של מכון 'מדגם' שפורסם, כאמור, בערוץ 2: בנט ממשיך להתחזק וכמעט מכפיל את כוחו, כנ"ל ליברמן. הרצוג והמחנ"צ ממשיכים להתרסק, כחלון מאבד כמעט מחצית מכוחו ומרצ שומרת על כוחה. בגזרת המפלגות החרדיות: 'יהדות התורה' מתחזקת במנדט וש"ס נחלשת באותו שיעור.

להלן התוצאות המלאות של הסקר:

יש עתיד – 24

הליכוד – 22

הבית היהודי – 14

המחנה הציוני – 13

המפלגות הערביות – 13

ישראל ביתנו -10

יהדות התורה – 7

שס – 6

כולנו – 6

מרצ – 5

במערכת הפוליטית גרמו התוצאות להרמת גבה, יחד עם זאת העובדה שמדובר בסקר חד פעמי שנערך על רקע משבר הרכבת, בתוספת העובדה שבמפת הגושים לא נרשם שינוי משמעותי – מעמידות את הסקר באור פחות אפוקליפטי, לפחות מבחינת ראש הממשלה ואנשיו.

פרשנים פוליטיים מציינים כי הסקר הוא בבחינת זריקת עידוד ללפיד ותו לא. לטענתם, נותרו עוד שנתיים עד לבחירות מה שאומר שעד אז איש לא יזכור את המשבר הנוכחי, בטח שלא יצביע בהתאם לעמדתו בענין הזה. "הוכח שהבוחר הישראלי חוזר תמיד לעמדות המוצא ולהשתייכות השבטית שלו ברגע האמת. הכעס על נתניהו סביב הענין הזה לא אמור להחזיק מעמד עד לבחירות", הם מסבירים.