כך סוכם במגעים שניהלו ראשי הסיעות החרדיות מול השר כץ • המטרה: לעקוב אחרי רמת נחיצותם של ההיתרים שניתנו ובחינת אלטרנטיבות לעבודה בימי החול • מגעים לכינוס מועצגה"ת לדון בחילולי השבת

נראה כי חברי הכנסת החרדיים הפנימו עם העובדה כי גם השבת הקרובה תחולל ע"י 'רכבת ישראל' באמצעות עבודות שיבוצעו בפרוייקטים השונים שהיא מקדמת.

בתקשורת הכללית מסבירים את הענין בהבנת חברי הכנסת, כי הרעש התקשורתי שנוצר סביב הנושא אינו מטיב עם דעת הקהל כלפי האוכלוסיה החרדית, מה שעלול בהמשך לדחוק את ראש הממשלה ושריו לפינה שבה יאלצו להכריע בין 'דעת הקהל' המתורגמת בסופו של דבר לקולות בקלפי, לבין היענות לדרישות החרדים להפסקה מוחלטת של עבודות הרכבת בשבת.

די היה לרה"מ להפנים את תוצאות שלל הסקרים שפורסמו במהלך השבוע בהם נראה כי המנצח היחיד שיוצא ממאבק זה הוא יאיר לפיד שסיעתו על פי כל הסקרים חוצה את רף 20 המנדטים, תוצאות סקרים אלו מהווים גם תמרור אדום לסיעות החרדיות באשר לדרכי המאבק העתידיים, למען שמירת צביונה וקדושתה של השבת.

על פי הדיווח הבוקר בעיתון 'ישראל היום' הרי שהעבודות שיבוצעו במהלך השבת הקרובה יהיו ככה"נ מוגבלות, זאת לאור הצהרותיו של שר הרווחה כי מעתה ואילך, כל מתן היתר לעבודה בשבת יבחן לגופו.

כץ הבהיר, כי העבודות שיבוצעו בשבת הקרובה הינם עבודות תחזוקה בכמה מסילות שבהן נדרשת העבודה כדי להפעיל את הקווים החל מצאת השבת.

במקביל קיים מתן היתר נוסף לעבודה בשבת ע"י משרד הרווחה, המדובר בפרוייקט שדרוג קו הרכבת ת"א־חיפה והשרון וכן שדרוג קו ת"א־ירושלים.

במשרד העבודה התירו לרכבת להעסיק את העובדים הרוצים לעבוד בשבת, והאישור ניתן מאחר שמדובר בעבודות שלגביהן כבר ניתן אישור בעבר והן הושעו חלקית בשל המשבר האחרון.

גורמים בסיעות החרדיות הבהירו כי לא יאפשרו מצב שבו מאשרים חילולי שבת בהיקפים גדולים מבלי שהדבר יפוקח, לכל הפחות בדיעבד, וזאת על מנת למנוע חילולי שבת מיותרים בעתיד.

יצויין, כי גורמים ביהדות התורה הבהירו כי בימים אלו נערכים מגעים בדבר האפשרות כי מועצת גדולי התורה תכונס על מנת לדון בנושאי השבת העומדים על הפרק ולקבל הכרעות שיתוו את פעולותיהם של הנציגים החרדיים בנושא.