דבריו של בנט כי לימודי היהדות חשובים ממתמטיקה ומדעים, עוררה סערה • יו"ר מרצ: בנט מעוניין להחזיר בתשובה • יו"ר ועדת הכספים הוציא הודעת גיבוי פומבית לשר החינוך

דברי שר החינוך נפתלי בנט ולפיהם "לימודי היהדות וההצטיינות בה חשובים בעיניי יותר מלימודי המתמטיקה והמדעים", עוררו סערה. יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון האשימה אותו בניסיון להחזיר בתשובה.

לדבריה, "אני בעד לימודי יהדות, בדיוק כמו שאני בעד לימודי היסטוריה וספרות מעמיקים יותר. אבל כשבנט אומר שלימודי יהדות חשובים בעיניו יותר מלימודי מתמטיקה ומדעים, אני יודעת בדיוק לאיזה יהדות הוא מתכוון, כי ראיתי לאיזה גופי החזרה בתשובה בנט מעביר תקציבים.

"כי זה באמת יופי ששר החינוך למד לדקלם ש"היהדות היא של כולם", אבל איכשהו משרד החינוך בראשותו מקפיא את התמיכה בארגונים פלורליסטיים ומעביר 90% מהתקציב ללימודי זהות יהדות בבתי ספר ממלכתיים לארגונים אורתודוכסיים בלבד. ההטיה הזו לא רק מריחה משחיתות, היא גם מוכיחה שבעיני בנט הדרך הלגיטימית היחידה להיות יהודים היא הדרך שלו.

גלאון הוסיפה: "אנחנו לא נאפשר לבנט למחוק כל יהדות שאינה מתיישרת עם הסטנדרטים הצרים שלו ל"מהו יהודי", ואנחנו לא נאפשר ל"בית היהודי" לדחוף לילדים שלנו החזרה בתשובה במסווה של "ידע רוחני". עד כאן".

מנגד, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני מגבה את שר החינוך בנט: "במערכת החינוך הממלכתית לומדים הרבה פחות יהדות ומסורת מבעבר ואין ספק שאמירתו של השר נכונה וראויה. יש לקוות כי היא אכן תבוצע גם בפועל. המסורת היהודית ותורת ישראל מייחדות את העם היהודי שהיה אור לגויים כל השנים. אין ספק כי ראוי לשלב יותר תכנים ויותר ידע על תורת ישראל ומסורת לבתי הספר הממלכתיים".

כזכור, בנט אמר אתמול בכנס הצדעה לקרן חינוך תל"י (תגבור לימודי יהדות): "לי זה קשה לומר, אבל גם כמעצמת הייטק, יצואני ידע וחידושים לעולם, עלינו להיות מעצמה רוחנית ולייצא ידע רוחני לכל העולם. זה הפרק הבא של החזון הציוני שלנו. ככה נשוב להיות אור לגויים. כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים".

לדברי בנט, אנשי הקרן עושים עבודת קודש. "אתם אלה שמאפשרים לעץ לצמוח ומעניקים לו את כוחו ואני גאה בכם על העשייה שלכם. אנחנו מבקשים לבנות, ליצור, לחדש ולצמוח דווקא מתוך הארץ העתיקה הזאת ובשפה העתיקה שלנו, במין מהלך רטרו קוסמי. אתם מבקשים כאן בתל"י לחדש את הימים של כולנו כקדם כי אתם יודעים, היהדות היא של כולם. לאף מגזר אין מונופול על היהדות והיצירה הזאת היא של כל עם ישראל במידה שווה".