"נתניהו ניצח גם את אובמה וגם את הקונגרס, עכשיו שיקח אחריות"

תומס פרידמן, הפרשן המדיני הנחשב של ה'ניו-יורק טיימס', מסכם בחיוב את הקדנציה של ברק אובמה ("שיפר את מצבו של האזרח האמריקני"), זועם על היחס הישראלי לאובמה ("תתביישו לכם") ומודה: "נתניהו ניצח בעימות עם אובמה. עכשיו שיקח אחריות"

העיתונאי והפובלציסט תומס פרידמן נחשב לאחר הכותבים החשובים ב'ניו יורק טיימס'. טוריו וניתוחיו בענין הסכסוך במזרח התיכון נחשבים לפופולאריים ומשפיעים במיוחד בארה"ב, מה שגורם להם להקרא בשקיקה גם בישראל.

בשנים האחרונות הפך פרידמן למבקר חריף במיוחד של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רקע המדיניות שלו בסוגיה הפלסטינית. במקביל הוא נחשב לתומך נלהב בנשיא ארה"ב היוצא, ברק אובמה, כשעם השנים הקשר ביניהם הלך והתהדק.

בראיון שהעניק אמש לערוץ 10 יצא פרידמן להגנתו של אובמה, גינה את היחס העויין לו הוא זוכה בישראל ודיבר בהרחבה על התנהלות של ראש הממשלה.

פרידמן משוכנע כי הקדנציה של אובמה היא סיפור הצלחה. "בוא נתחיל עם הדבר שהוא הבסיסי ביותר עבור האמריקנים. כשאובמה נכנס לתפקיד עמד אחוז האבטלה על 10 אחוז כמעט, היום הוא מתחת לחמישה אחוז. כלומר: נחתך בחצי…הבורסה התאוששה, תעשיית הרכב שהיתה תקועה השתקמה כמעט לגמרי.

גם מבחינת האקלים: לעולם לא תוקם בארה"ב תחנת כוח פחמית נוספת. זה לא דבר של מה בכך. גם צריכת הדלק התייעלה מאוד, הוא אומר.

את הפרק המרכזי בראיון תפס הנושא הישראלי-פלסטיני. פרידמן זועם ממשל על "הסלידה הישראלית מאובמה". "מה אמר אובמה? 'אני חושב שמפעל ההתנחלויות יוביל למדינה דו לאומית'. לדעתו זה לא דבר טוב עבור ישראל שיציבו אותה בקטגוריה של מדינת אפרטהייד כמו דרום אפריקה.

הוא היה בסדר פסח יותר פעמים ממני אם אתה רוצה להבין מיהו…אבל מעולם לא הבנתי את הסלידה הישראלית…הוא רק העניק לישראל – לפי עדותם של שרי ביטחון ישראלים – יותר שיתוף פעולה מודיעיני וביטחוני מכל נשיא אחר. רק עכשיו נחתם הסכם סיוע. ובעיקרון מה הוא אמר? את מה שרבין אמר: 'הפתרון של ישראל לטווח הארוך טמון בשתי המדינות'. ובשל כך הפכו אותו לשונא יהודים? תתביישו לכם. פשוט תתביישו לכם על כך".

פרידמן מוסיף: "ג'ון קרי בילה שנה במזרח התיכון כדי למצוא פתרון לסכסוך. אובמה שלח גנרלים אמריקניים כדי לשרטט תכנית ביטחון לכל הגדה המערבית. תכנית שתתן מענה לחששות הביטחוניים של ישראל. הוא ביקש מהם "תכינו תכנית ביטחון שהייתם חושבים שהיא מספיקה לילדים שלכם…אנחנו רק חלק שולי בסיפור הזה. ביבי לא באמת צריך אותנו, הוא יכול לראות את הלשכה של אבו מאזן מהלשכה שלו. בסוף כשאתה משקיף על העתיד אתה מבין שתהיה פה מדינה דו לאומית ויהיו לכך השלכות מרחיקות לכת".

ולמה אובמה לא כפה הסדר על הצדדים? פרידמן משיב: "אובמה לא הסכים לכפות על נתניהו ואבו מאזן משהו.. הוא הכיר את השותפים לו".

לסיום הוא מצהיר: אין לי בעיה לומר זאת: נתניהו ניצח וכעת הוא אביה של מדינה אחת. הוא ראש ממשלת ישראל-פלסטין והוא צריך לעמוד מאחורי זה. אנחנו צריכים לשנות את הכתיבה ב'ניו יורק טיימס' לראש ממשלת ישראל פלסטין. הוא ניצח. הוא הביס את כולנו בעימותים.

הוא ניצח בעימות עם הקונגרס ובעימות עם אובמה. עכשיו שיעמוד מאחורי זה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *