5 פיגועים בתוך יומיים: צירוף מקרים או איתות מדאיג לקראת החגים?

רצף אירועי הטרור מאז יום שישי ניפץ סוג של אשליה שנוצרה בעקבות השקט היחסי בחודשים האחרונים • במערכת הביטחון אומרים כי מדובר ככל הנראה בצירוף מקרים אך מדגישים: "אם מדובר בהתפרצות יזומה - השיא עוד לפנינו"

החודשים האחרונים התאפיינו ב"ה בדעיכה משמעותית של גל הטרור שפקד את ישראל במהלך החורף. אמנם גם במהלך הקיץ אירעו מספר אירועי טרור רצחניים שגבו דם קדושים וטהורים – די אם נציין את הפיגוע במתחם שרונה, הרצח האכזרי של הנערה הלל יפה אריאל הי"ד ופיגוע הירי בו נרצח הרב מיכי מרק הי"ד – אך הטרור, לפחות זה המכונה "טרור עממי" ו"אינתיפאדת בודדים" נעלם כמעט לגמרי.

במערכת הביטחון ייחסו את השקט המדובר לשורה של פעולות מנע מגוונות, במרכזם: מעצר מראש של מסיתים, הגברת הנוכחות ביו"ש ומזרח ירושלים ועוד. ואכן, הנתונים דיברו בעד עצמם. אם במהלך החורף אירעו מספר פיגועי דקירה/דריסה (או לכה"פ ניסיונות) מידי שבוע, הרי שבחודשיים האחרונים כמעט לא נרשמו אירועים בסגנון האמור.

אלא שאירועי היומיים האחרונים גורמים לגורמי הביטחון הרלוונטים לחשב מסלול מחדש. 5 פיגועים (שהסתיימו לגודל הנס בפגיעות זניחות בלבד וב-5 מחבלים מנוטרלים) בתוך יומיים זה קצב שנראה לקוח מהימים הקשים ביותר בחורף האחרון.

הדילמה הגדולה במערכת הביטחון היא כיצד לפרש את הרצף הנוכחי. מצד אחד, לא מופרך להעריך שמדובר בצירוף מקרים נקודתי. מאידך, בפירוש יכול להיות שמדובר בהתפרצות "עממית" יזומה על רקע החגים המתקרבים.

"נקודת המוצא שלנו היא שגל הטרור עלול להתחדש בכל רגע", אמר בכיר בפיקוד מרכז בהתייחס לאירועים האחרונים. "זו הסיבה לתגובה המהירה של הכוחות בשטח, תגובה שהצילה חיי אדם. אנחנו ערוכים בכוחות גדולים, שומרים על עירנות גבוהה ומגיבים בתקיפות וביעילות לכל ניסיון פיגוע", הוא מוסיף.

יחד עם זאת, מציין הבכיר, "אין לנו דרך להעריך בשלב זה את אופי ההתפרצות. אנחנו מקווים שמדובר בצירוף מקרים, אבל בפירוש יתכן ומדובר במשהו יזום שיחריף לקראת החגים". לדבריו, "במצב כזה המחבלים ימצאו אותנו ערוכים ומוכנים מאי פעם, מה שכבר בא לידי ביטוי בשער שכם, קרית ארבע, חברון ואפרת".

טרור ללא הפסקה • פצוע קל בפיגוע דקירה בחברון – המחבל נוטרל

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן