חוששים: 70% מיהודי אירופה לא יתפללו בבתי הכנסת בימים הנוראים

כך עולה מסקר של איגוד הארגונים היהודיים באירופה ומרכז רבני אירופה • "מעדויות הרבנים וראשי הקהילות עולה תמונה מדאיגה שמעלה חששות גדולים באשר להתגברות שנאת הזרים גם כלפי יהודי אירופה"

יהודי אירופה חוששים מטרור: אירועי הדמים האחרונים ביבשת, בתוספת משבר הפליטים וההתנכלויות למוסדות, ארגונים ומרכזים יהודיים, מגבירים את תחושת החשש של רבים מבני הבהילות השונות מפני ביקור בבתי כנסת.

70% מיהודי אירופה אינם מתכוונים להגיע לבתי הכנסת בימים הנוראים, זאת למרות האבטחה המתוגברת – כך עולה מסקר של איגוד הארגונים היהודיים באירופה ומרכז רבני אירופה.

הסקר, שנערך בקרב מדגם מייצג של 700 קהילות בערי בירה וערי פריפריה בכל רחבי אירופה, מבריטניה במערב ועד לאוקראינה במזרח מעלה עוד כי 50% מהקהילות היהודיות ביבשת מדווחות על ירידה במספר היהודים החברים הפעילים בקהילה, ככל הנראה כתוצאה מאנטישמיות. נתונים נוספים: רק כ-11% מהקהילות ברחבי אירופה מדווחות על עלייה בכמות החברים ו-39% מהקהילות מדווחות כי אין שינוי במספר חברי הקהילה הרשומים.

מנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב מנחם מרגולין, מציין כי "האתגר של רוב הקהילות היהודיות הוכפל בחודשים האחרונים. מחד התגברות משמעותית של התנכלויות ליהודים יחידים, מוסדות וקהילות יהודים, בין היתר ע"י מהגרים ופליטים מוסלמים ומאידך – כתוצאה ממשבר הפליטים, ניכרת עלייה ממשית בכוחו של הימין הקיצוני ברחבי היבשת". לדבריו, "כרגע מוקד השיח והפעילות שלהם מתמקד באיסלמופוביה, אך מעדויות הרבנים וראשי הקהילות עולה תמונה מדאיגה שמעלה חששות גדולים באשר להתגברות ניכרת של מגמות הלאומנות ושנאת הזרים גם כלפי יהודי אירופה", התריע מרגולין.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *