ברק אובמה נשא הערב את נאומו האחרון כנשיא ארה"ב על דוכן האו"ם והתייחס לסכסוך במזה"ת • בהמשך הוא התייחס להסכם הגרעין עם איראן, לדאע"ש ולפערים הכלכליים בעולם • הנאום המלא - בפנים

נשיא ארה"ב המכהן, ברק אובמה, נשא הערב את נאומו האחרון כנשיא מכהן בעצרת האו"ם והתייחס לשורה של נושאים העונדים על סדר היום הבינ"ל. "כשאני מופיע כאן בפעם האחרונה תנו לי לציין את ההתקדמות שעשינו בשמונה השנים אחרונות. מהקטסטרופה הכלכלית שהיינו בה. ניצחנו מנהיגי טרור, פתרנו את האיום האיראני בדרך דיפלומטית, חידשנו את היחסים עם קובה ואנחנו מקבלים היום מנהיג דמוקרטי נבחר במיאנמר", פתח אובמה את דבריו.

על הסכסוך הישראלי-פלסטיני אמר אובמה: "ישראלים ופסלטינים יחיו טוב יותר, אם הפלסטינים ידחו את האלימות ויקבלו את הלגיטימיות של ישראל, ואם ישראל תכיר בכך שהיא לא יכולה לכבוש אדמות פלסטיניות. אנחנו חייבים לעשות יותר כמנהיגים לפעול נגד מגמות של הקצנה ושל דחייה".

בנאומו האחרון: מזכ"ל האו"ם תוקף את ישראל ומאיים בבידודה

על דאעש: "אני מאמין שעלינו להיות הוגנים מול האתגרים עלינו לבנות גשרים ולא להרוס. דעאש שלא מראה שום כבוד לחיי אדם, ובמלחמה בסוריה ששם אין מנצחים, עלינו לדאוג לאלו שמחפשים פתרון משותף. בקונפליקטים עלינו לגרום לכך שיכירו בתחום המשותף. במזרח התיכון הקיצוניים ימשיכו לנסות להדליק את החומר נפץ. מה שנכון במזרח התיכון נכון לכל מקום. ההיסטוריה מראה שעדיף ללמד צעירים מדע והיסטוריה מאשר שנאה ועוינות. עלינו להבטיח טיפול רפואי לכל גזע ולכל מגדר ולכל דת".

על היחסים הבינלאומיים: "שנים לאחר מלחמה הקרה העולם פחות אלים ויותר עשיר, עם זאת החברות מלאות בחוסר ביטחון ובאתגרים. למרות ההתקדמות הגדולה אנשים מאבדים אמון במוסדות, המתיחות בין ממשלות עולה. אני מאמין שבזמן הזה לכולנו יש בחירה, אנחנו יכולים לבחור במודל טוב יותר של שיתוף פעולה או להיכנס לעולם של קונפליקט בין מדינות שבטים ודתות.

העקרונות של דמוקרטיה וזכויות אזרח וחוק בינלאומי הם הבסיס שעליו נשען העולם היום. אנו לא טוענים את הטיעון הזה ללא עובדות. העובדה החשובה ביותר היא שההצלחה הכלכלית של העולם הפכה את החיים טובים יותר להמון אנשים ברחבי העולם".

על הסכם הגרעין: "כשאיראן הסכימה לקבל מגבלות על תכנית הגרעין של הזה אומר שהיא קיבלה החלטה לעבוד עם מוסדות בינלאומיים, מי שמפר את ההבנות הבינלאומיות ישלם מחיר על כך".

נתניהו המריא לארה"ב • חזן: תגיד לאובמה שלום ולא להתראות