כלי תקשורת בלבנון: "עצמותיו של אלי כהן יוחזרו לישראל"

לאחר שאתמול נחשף תיעוד היסטורי ראשון מסוגו מעלותו לגרדום של המרגל הישראלי אלי כהן הי"ד, הערב מסתמן לראשונה אור בקצה המנהרה של אחת מהפרשות העגומות שידעה ישראל

ערוץ תקשורת בלבנון מדווח הערב, כי ארגון אופוזיציה סורי הודיע על כוונתו להשיב את עצמותיו של המרגל הישראלי אלי כהן לישראל.

לפי הדיווח שנחשף בערוץ 2, כלי התקשורת הלבנוני שחשף את הפרטים מבטיח לחשוף בהמשך פרטים נוספים במהדורות החדשות של אותה תחנה.

הפצת הסרטון שפגעה באלמנתו של המרגל אלי כהן הי"ד

נזכיר, כי רק אתמול פורסם תיעוד היסטורי של הוצאתו להורג של כהן, שהודלף מארכיון בסוריה בידי המורדים. הסרטון סיפק הצצה למותו של המרגל המפורסם, ולאווירה בכיכר מרג'ה בדמשק שבה נתלה כהן.

בישראל יש מי שמפנה את הפוקוס להאשמות צבא אסד כלפי ישראל, על שיתוף פעולה הדוק בינה לבין המורדים, אם ניקח בחשבון את הדיווחים האחרונים על פצועים סורים מקרב המורדים המועברים לטיפול בבתי חולים בישראל, הרי שלא מן הנמנע כי מדובר על שיתופי פעולה והבנות רחבות ומקיפות יותר בין ישראל למורדים.

נזכיר, כי העדות האחרונה על מקום קבורתו של אלי כהן הי"ד היתה לפני כ- 8 שנים ע"י מנהל לשכתו של אסד האב, לפי עדותו אלי כהן נקבר במערב דמשק בשכונת אל מאזה (ליד בסיס חיל האוויר הסורי), כאשר לדבריו עם השנים והתפתחות האוכלוסיה באזור, נבנתה שם שכונה ונסללו כבישים כך שיהיה קשה למצוא את מקום קבורתו.

במידה והמורדים אכן שולטים במערב דמשק הרי שבהחלט הדבר מגביר את הדריכות לקראת האפשרות שהידיעה ששודרה הערב אכן אמינה.

כך נחשף אלי כהן:

זו הייתה אחת התקופות המתוחות ביותר בתולדות הסכסוך הסורי-ישראלי והערבי-ישראלי. לאור הפגיעה המדויקת של צה"ל במתקנים עוד לפני תחילת העבודות להטיית מי הירדן, החלו לחשוד בסוריה כי פועלת בקרבם חפרפרת.

בינואר 1965 הגיע לסוריה מברית המועצות ציוד מעקב מתקדם לגילוי שידורי רדיו. לצורך פעולת ההתקנה ואיפוס התדרים, הוחלט על דממת אלחוט כלל ארצית ב-7 בינואר. מבין פרטי המידע הרבים שלהם נחשף כהן, נעדר פרט חשוב זה. כתוצאה מכך הצליחו אמצעי האיתור של מומחי התקשורת הסובייטים שפעלו בסוריה להתביית על אות השידור שבקע מהמשדר שבדירתו.

ב-24 בינואר 1965 הודיעה סוריה באופן רשמי על חשיפת המרגל אלי כהן. לאחר שעבר מסכת עינויים קשים וחקירות שנמשכו כחודש, החל משפטו ב-22 בפברואר. המשפט התנהל מול בית דין צבאי ובדלתיים סגורות. השופט האשים אותו בבגידה, שכן כל הצמרת הסורית ראתה בו ערבי. אלי כהן מצידו השיב: "אני לא בוגד, אני שליח". "מה המדינה שלך, ישראל? הרי אתה מצרי. המדינה שלך היא מצרים," הטיח בו השופט. חמישה חודשים לאחר שנתפס בידי כוחות הביטחון הסורים, נתלה אלי כהן לעיני כול בכיכר מרג'ה בלב דמשק.

לפני הוצאתו להורג הותר לו להיפגש עם הרב נסים אנדיבו-כהן, הרב הראשי של קהילת יהודי דמשק, שחיזק את רוחו והתפלל איתו את התפילות המקובלות במעמד זה. הרב העיד כי פגש אדם שבור, ועם זאת נחוש, שביקש להודיע לבני משפחתו שמילא את חובתו עד תומה ונשאר נאמן לעמו ולארצו. לאחר שאמר "קדיש" לעילוי נשמת אביו, משאלתו האחרונה הייתה לכתוב מכתב פרידה לאשתו ולילדיו: "נדיה יקירתי, משפחתי היקרה! אני כותב אליכם מילים אחרונות אלו בתקווה שתישארו תמיד מאוחדים. אני מבקש מאשתי שתסלח לי, שתדאג לעצמה ושתעניק השכלה טובה לילדינו… יום יבוא וילדיי יהיו גאים בי. ולך נדיה יקירתי, את רשאית להינשא לגבר אחר למען יהיה אב לילדינו. בנושא זה את חופשייה לגמרי. אני מבקש ממך לא להתאבל על מה שקרה, אלא להסתכל על העתיד. אני שולח לכם נשיקות אחרונות. התפללו לעילוי נשמתי".

רב-סרן אלי כהן נפל בפעילות מבצעית והועלה לגרדום בדמשק ביום ט"ז באייר תשכ"ה (18.5.1965). בן ארבעים ואחת היה בנפלו. הותיר אחריו רעיה – נדיה, שלושה ילדים – סופי, עירית ושי; אם – סופיה, ושבעה אחים ואחיות – אודט, מוריס, עזרא, שרה, ציון אפרים ואברהם . לאחר מותו הועלה לדרגת סגן-אלוף. בחלקת הנעדרים בבית העלמין הצבאי שעל הר הרצל בירושלים הוצבה לזכרו מצבה. עד היום מסרבים הסורים לדון בהשבת עצמותיו.

גיסו של אלי כהן, הסופר סמי מיכאל, אחיה של נדיה, אמר כי אלי כהן הוא גדול הסוכנים הישראלים הידועים, ומעלליו הזינו ועודם מזינים את דמיונם של אנשים רבים. "הוא היה גיבור שמסר את נפשו בשירות מדינתו, והעם חב לזכרו חוב גדול על תרומתו לביטחון".

ראש הממשלה יצחק רבין אמר בעצרת לזכר אלי כהן: "… גם אחרי שלושים שנה חיה אגדת אלי כהן בתוכנו… לוחם המודיעין בארץ יעד, שונה מכל לוחם אחר. הוא בודד, הוא לבד, הוא גם החייל והוא גם המפקד. הוא היועץ של עצמו, והוא גם המוציא לפועל… רחוק מן הבית, הוא רחוק מבני משפחתו שאהב. תמיד אלמוני, תמיד בזהות שאולה. ואסור לו לטעות… אלי כהן היה בודד בדמשק. הוא עבד לבד, אכל לבד וישן לבד. ישב בחשכת הלילה אל מכשיר הקשר וכרה אוזניו. הסתכל על סביבותיו במשך היום, ופקח עיניו… אין שיעור לתודה שמדינת ישראל חבה להם. אלי כהן היה מהטובים שבחבורה, מאלה שהידיעות אשר העבירו לישראל אפשרו לנו לדעת, ואפשרו לנו גם לפעול…"

2 תגובות

מסר את חייו ונפשו למען עם ישראל, נטש את משפחתו ומכריו לשם מטרה נעלה זו.
אין מילים – פשוט הדבר שהוא נחשב במותו לזצ"ל
זכר צדיק לברכה

הרוגי מלכות אין כל בריה יכולה לעמוד במחיצתן!
הרנינו גויים עמו כי דם עבדיו יקום ונקם ישיב לצריו וכיפר אדמתו עמו

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *