בעשור האחרון, קטן מספר הפילים ביבשת באופן משמעותי, בעיקר בשל ציד בלתי-חוקי למטרות סחר בשנהב • "על הממשלות לנקוט בכל הפעולות הדרושות כדי להתמודד עם המשבר"

מדוח של האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע (IUCN) עולה כי אוכלוסיית הפילים באפריקה הצטמצמה בכ-20% בין 2006 ל-2015, בשל עלייה בציד בלתי-חוקי למטרות סחר בשנהב.

"העלייה בציד השנהב, שהחלה לפני כעשור, היא החמורה ביותר מאז שנות ה-70 וה-80", מסר הארגון. "ציד זה הוא הגורם המרכזי לפיחות המשמעותי".

לפי הדוח, בימים אלה ישנם 415 אלף פילים במדינות באפריקה שנבחנו. זאת, ביחס ליותר מחצי מיליון פילים באזורים אלה לפני כעשור. המדינות שלא נכללו במחקר הן דרום סודאן, ליבריה, ואזור הסבנה ברפובליקה המרכז-אפריקנית. זאת בשל הקושי להשיג נתונים במדינות אלה.

הארגון הדגיש כי ישנן כמה מדינות שבהן צמצום אוכלוסיית הפילים משמעותי "באופן מזעזע". כך לדוגמא, בטנזניה, הנשענת בעיקר על תיירות הספארי, פחתה אוכלוסיית החיה ב-60%. "מדובר במידע חדש המצביע בבירור על כך שעל הממשלות ביבשת לנקוט בכל הפעולות הדרושות כדי להתמודד עם המשבר", אמרה סוזן ליברמן, בכירה בארגון הפועל להגנה על חיות הבר בעולם.

העלייה בציד הפילים נובעת מהצורך לענות לדרישה לשנהב בשווקים באסיה, ובעיקר בסין, שם שיני הפיל נחשבים למוצר פופולרי שבו משתמשים לקישוט ולעבודות גילוף. נמיביה וזימבבואה הגישו לאחרונה הצעת החלטה לוועדת הסחר הבינלאומי בבעלי חיים המצויים בסכנה של האו"ם, בבקשה להסיר את האיסור הבינלאומי על סחר בשנהב, כך שיוכלו לשפר את יחסי המסחר עם אסיה. מדינות רבות ביבשת מתנגדות למהלך.