תא"ל במיל' שמואל זכאי העיד הבוקר במשפטו של החייל היורה, אלאור אזריה וטען: "הירי היה מוצדק" • בכנסיה לדיון הוא לחץ את ידו של אזריה ואמר לו: "פעלת נכון. אני מאמין בחפותך"

בבית הדין הצבאי ביפו מוסיף להתנהל גם הבוקר משפטו של החייל היורה, אלאור אזריה. על דוכן העדים מטעם ההגנה התייצב תת אלוף במיל' ומפקד אוגדת עזה לשעבר, שמואל זכאי.

"ירי ללא סיבה אך ורק כדי להרוג הוא דבר פסול ואני מתנגד לכך, אבל אם הנאשם טען שירה במחבל כי הוא חשש שהמחבל נושא עליו מטען הרי זהו ירי מוצדק", פתח זכאי את דבריו.

בהמשך טען זכאי: "רואים בסרטון שהמחבל מבצע תנועות ורואים שהחייל מבצע ירי של כדור אחד. אני ראיתי בימי חיי אנשים שיורים מתוך רצון להרוג, לשמחתי הם אינם חיילי צה"ל. ככה לא יורה אדם מתוך מטרת הרג". לדבריו, "הסיטואציה שרואים בסרט היא שהלוחם מכוון את הנשק, יורה ואחר כך נסוג לאחור. הסיטואציה מעידה יותר מאלף עדים, ותומכת בניתוח שהחייל לא ירה מתוך מטרת הרג".

משפט אזריה: צוות ההגנה אינו שולל הליכה להסדר טיעון

זכאי הוסיף: "התחושה שלי היא שאם המ"פ היה מבהיר בצורה ברורה את נוהלי הפתיחה באש, האירוע היה נמנע. אם היה מבהיר שירי כזה יכול לסכן את כוחותינו, הוראה שניתנת בהרבה סיטואציות מבצעיות מגבילים את הוראות הפתיחה באש, והמ"פ שלפי עדותו ביצע הרבה פעולות כאלה לא נתן את הפקודה הזאת, והשאיר את החייל בהוראות פתיחה באש קודמות ולא ברורות".

זכאי הדגיש בעדותו כי הוא "סולד מהמתקפה האישית כלפי התובע, קצין בצבא, שממלא את תפקידו ואין שום מקום למתקפות נגדו. יש לי אמון מלא בערכי צה"ל ובבית הדין ואני סומך על בית הדין שיבצע את תפקידו". ההבהרה נדרשה בשל התצהיר שהגיש זכאי לפני כחודש בו הוא תקף את התביעה בחריפות.

יצוין כי בכניסתו לדיון לחץ זכאי יד לאזריה וניסה לעודד אותו. "פעלת נכון, אני מאמין בחפותך", הוא אמר לו.

אחרי הסערה – רה"מ מבהיר: "לא השוויתי בין אזריה למשפחות שכולות"