אנשי כוחות הביטחון שלכדו חוליית דאע"ש במזרח ירושלים נדהמו לגלות מסמך בן עשרות עמודים, המפרט באופן מדוקדק, סעיף אחר סעיף, הנחיות והוראות כיצד לחטוף אזרחים, שלל אופציות לבחירת המטרה, קריטריונים למבצעים והוראות מזעזעות נוספות

לפני כחודש לכדו כוחות הביטחון חוליית מחבלים באחת משכונות מזרח ירושלים לאחר שאלו תכננו לערוק לסוריה ומשם להתגייס לשורות דאע"ש, החוליה נעצרה וחבריה נלקחו לחקירה.

מסתבר כי ימים ארוכים במעצר הביאו לחשיפת מסמך מרעיש, מסמך שבו מפורטים לפרטי פרטים, סעיף אחר סעיף, הנחיות כיצד לבצע פיגועי חטיפה של אזרחים וחיילים.

המסמך עובר מארגון טרור אחד לשני ושדבר קיומו לא היה ידוע עד כה לאנשי כוחות הביטחון והמודיעין, נתפס במחשבו של אחד החשודים.

המסמך מסווג את סוגי החטיפה, החל מחטיפה והסתרה, חטיפה וכליאה וכן גם חטיפה הכוללת רצח והסתרה, כאשר תחת כל סיווג מצוינים שלל היתרונות והחסרונות שבה.

בהמשך עובר המסמך לפרט כיצד יש לבחור את היעד לחטיפה, מהם התנאים האופטימליים, וכיצד יש להוציאה אל הפועל.

"על המטרה להיות בודדת ומבודדת, בעלת מבנה גוף צנום, יעד שקל לשאת ולשנע אותו – על היעד להיות רחוק ממקומות רגישים כמו משטרה, מחנות צבא ומחסומים, במקום שאין בו הרבה פטרולים ויש בו הרבה כניסות ויציאות".

המסמך ממשיך בפירוט רב להנחות גם את מועדי החטיפה המתאימים.

"על החוטפים להימנע משעות מעוררות חשד, מזמנים שיש בהם כוננות ביטחונית והם צריכים לנצל את החשיכה את מזג האוויר ואסונות לדוגמא שריפה או רעידת אדמה".

גם לסיקור התקשורתי שמורה פינה בתכנון פיגוע החטיפה.

"יש להימנע מביצוע הפיגוע בזמן שישנם ארועים עולמיים שידחקו את סיקור הארוע".

המסמך בן 20 העמודים מפורטים גם קריטוריונים למבצעים: "עליהם להתמזג עם תושבי אזור החטיפה, לשוחח בעברית, בעלי כושר גופני ובעלי ניסיון בקרב מגע, מיומנות נהיגה, בעלי יראת שמים וכאלו שהתנסו בפעולות קודמות".

המסמך מטיב לפרט גם את המבנה בו אמור להיות מוחזק החטוף, מה שמזכיר במידת מה את תנאיו של גלעד שליט שתיעודים מתנאי כליאתו פורסמו בכלי התקשורת אחת לכמה זמן במהלך חמש השנים בהם הוחזק בשבי.

"על המבנה להיות רחב ובעל חדרים רבים, אסור שבעל הבית או השכנים יהיו סקרנים, יש לספק ציוד לוגיסטי שיספיק לזמן רב, כגון שתיה, מזון ובגדים, ואף חומרי הרדמה שיותירו את החטוף במצב תמידי של עייפות או שינה".

יצויין כי המשטרה לא הצליחה במהלך חקירת החוליה לעלות על עקבותיו של מחבר המסמך וההערכה היא כי מדובר במסמך כלל עולמי שעובר בין ארגוני הטרור השונים בתוכם חמאס ודאע"ש.