האדמו"ר מויז'ניץ לח"כים: "תתמקדו בפתרון למצוקת הדיור החרדית"

חברי הכנסת של 'אגודת ישראל' נועדו אחה"צ עם כ"ק האדמו"ר מויז'ניץ • במהלך הפגישה שטח בפניהם האדמו"ר את דאגתו ממצוקת הדיור של הציבור החרדי ודרש מהם להתמקד במציאת פתרון לבעיה • "אחרי ביטול גזירות לפיד - צריך לדאוג לנושא הזה"

משבר הדיור: נציגי 'אגודת ישראל' (השר יעקב ליצמן, סגן השר מאיר פרוש וחברי הכנסת אייכלר ומוזס) נועדו אחה"צ במשך שעה ארוכה עם כ"ק האדמו"ר מויז'ניץ.

בפגישה, שזומנה מהרגע להרגע והוגדרה כדחופה, הם שמעו מכ"ק האדמו"ר על דאגתו נוכח משבר הדיור שמקשה על כל שכבות הציבור החרדי. האדמו"ר מחה בפני הנציגים כנגד הגורמים הרלוונטים שמקדמים ברחבי הארץ בניה של עשרות אלפי יחידות דיור, כשאפילו לא פרומיל מתוכם מיועד לציבור החרדי.

"בתחילת הקדנציה לא יכלתם לעסוק בזה כי היה צורך לבטל את גזירות לפיד.עכשיו, אחרי שבסייעתא דשמיא הצלחתם למחוק את הגזירות האלו – צריך להתאמץ בנושא הדיור", דברי האדמו"ר.

יצוין כי במהלך הפגישה הציגו הנציגים בפני האדמו"ר את פעילותם עד כה בנושא ושמעו ממנו הדרכות והוראות לעתיד.

ח"כ אייכלא אמר בצאתו מהפגישה: "הרבי הביע באוזנינו חברי הכנסת של אגודת ישראל את כאבו העצום של הציבור החרדי בתחום הדיור. הרבי ביקש מאיתנו לקראת מושב החורף לשים את נושא הדיור בראש סדר היום". לדבריו, "אנחנו נתכנס בסיעה ביום שני. עד אז נודיע לראש הממשלה ושר האוצר כי זעקת התינוקות וההורים חסרי קורת גג עולה לשמים".

"לא נוכל לתמוך בתקציב של מאות מליארדים לבניית מאה אלף דירות, רק לא לחרדים", הוסיף אייכלר.

נדרוש לאפשר בניית אלפי דירות ושכונות בעלי צביון דתי וחרדי, כמו בעבר" אמר ח"כ אייכלר.

חילופי מכתבים והחלטה: יהדות התורה תקיים דיון מיוחד על מצוקת הדיור

מוקדם יותר דיווחנו כי אתמול שיגר ח"כ יעקב אשר מכתב ליו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת, ח"כ מנחם אליעזר מוזס בבקשה לקיים דיון סיעה מיוחד על מצוקת הדיור הקשה במגזר החרדי. היום הודיע מוזס כי הדיון יתקיים כבקשתו.

בחלופת המכתבים ביניהם, מציינים השניים כי מדובר בנושא העומד בראש סדר היום של המפלגות החרדיות וכי יש לגבש דרכי פעולה מול הנהלת הקואליציה ולהבהיר את הצורך בפתרון מיידי למצוקה הקשה. אנו בJDN נעקוב אחר פעילות חברי הכנסת לפתרון מצוקת הדיור.

במכתבו של יעקב אשרה למוזס הוא כותב: "מאז מאז הקמת הממשלה נעשו צעדים רבים ע"י הממשלה לפתרון מצוקת הדיור והצפת השוק בדירות במסגרת תכנית מחיר למשתכן וכד', אך עד כה הציבור החרדי כמעט ואיננו נכלל במגוון הפרויקטים של אלפי יח"ד אשר שווקו ומשווקים בימים אלה ברחבי הארץ (למעט 1500 יח"ד בבית שמש)".

"אין להכביר במילים על המצוקה הבלתי נסבלת של הציבור החרדי אשר לא רואה באופק מתחמי דיור המתאימים לו מבחינה תכנונית וקהילתית וכתוצאה מכך אף לא נרשם בהמוניו לזכאות בכדי שיוכל להתמודד בהגרלות של מחיר למשתכן", כותב אשר במכתבו.

"אבקשך לקיים בישיבת הסיעה ביום ב' הקרוב דיון מיוחד בנושא אי פתרון מצוקת הדיור החרדי ובכך יבוא לידי ביטוי עמדתנו הנחרצת שנושא זה נמצא בראש סדרי העדיפויות של סיעת יהדות התורה בקואליציה זו, במיוחד עם תחילת מושב החורף הבעל"ט אשר בו אמורים לעלות הן בחוק ההסדרים והן בחוק התקציב חוקים ורפורמות בנושא הדיור בכלל ואנו צריכים לדון ולשקול את צעדינו לאור זאת".

בתגובה, השיב היום מוזס במכתב משלו. לדבריו, ישמח לקיים את הדיון וייחד לנושא זמן ניכר בישיבת הסיעה הקרובה. "כפי שוודאי ידוע לך מעצם נוכחותך בישיבות הסיעה, כמעט מידי שבוע פתחתי את דברי בשאלה, "מה יהיה עם מצוקת הדיור". שאלתי זאת במהלך המו"מ הקואליציוני, במהלך הדיונים שהתקיימו לקראת אישור התקציב בממשלה, וגם לאחר מכן.

"פניתי בעניין אל שר האוצר משה כחלון ולצערי לא קיבלתי ממנו שום התייחסות. ביקשתי ממנו לנצל את הסכמי הגג כשוט מול ראשי הערים וכתנאי להכללת המגזר החרדי בתכניות הבניה החדשות בעירם. התרעתי כי מתוך 144,000 יחידות דיור שתוכננו ושווקו, חלקם של החרדים נעדר כמעט לחלוטין. קראתי לו לממן את מחירי פיתוח הקרקע בבית שמש כדי להוזיל את מחירי הדירות".

"אשר על כן בבקשתך לקיים דיון, הנך בעצם הנך בבחינת "מתפרץ אל דלת פתוחה". ולעצם העניין, דעתי האישית היא, שאין מנוס ועלינו להודיע לראש הממשלה כי לא נתמוך בתקציב בקריאה השנייה והשלישית, אם לא תוצג לנו תכנית אמיתית, מעשית, ומידית, לפתרון מצוקת הדיור הנוראה והחמורה שפוקדת את הציבור החרדי.

"אני שמח מאוד על בקשתך, ואי"ה בישיבת הסיעה הקרובה אייחד זמן ניכר מתוך הישיבה לדיון מעמיק בסוגיה, ולקביעת דרכי פעולה מול הקואליציה".

2 תגובות

אין על האדמו"ר מויז'ניץ, הלוואי וכל האדמו"רים והרבנים יתחילו לדאוג לחרדי הרגיל הסובל ולא רק למנהלים העשירים !

תגובה:מנהיג הדור במלא מובן המילה

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו