חשש בצה"ל: "התנגשות עם רוסיה – ענין של זמן"

על אף מראית העין של התיאום שיתוף פעולה עם מוסקבה, בצה"ל הופתעו לגלות את היקף הנשק והכוחות הרוסים בגבול עם ישראל • קצינים בכירים: "למרות הניסיונות ההדדיים להמנע מחיכוך - זו רק שאלה של זמן עד שזה יקרה"

דאגה בצה"ל: מאז החל הצבא הרוסי ליטול חלק בלחימה בסוריה הקפידו גורמי הביטחון הישראלים לשדר כי הדבר אינו פוגם בפעולותיה ובמרחב התמרון של ישראל בגבול הצפוני. בכירים ישראלים ובכירים רוסים – מכל הדרגים והתחומים – העבירו מסרים הדדיים והסטטוס קוו באזור נשמר.

אלא שלאחרונה מדברים בצה"ל על מצב שבו דברים יצאו משליטה. הכתב הצבאי של ערוץ 2, ניר דבורי, דיווח בסוף השבוע כי גורמי הביטחון הופתעו מכמות ואיכות כלי הנשק והכוחות הסורים הנמצאים בקרבת הגבול.

"בשיחות סגורות אומרים קצינים בכירים מזרוע האוויר ומזרוע הים שעוצמת הנוכחות הרוסית במזרח התיכון מדאיגה מאוד", טוען דבורי ומצטט גורמי צבא בכירים שאומרים בשיחות סגורות: "לא הערכנו שכך יהיה, הופתענו מכמות ואיכות הנשק הרוסי שנמצא פה…זה משפיע דרמטית על האופן שבו שתי הזרועות, האוויר והים, זרועות אסטרטגיות של ישראל, פועלות עכשיו".

אם לא די בכך, נושאת מטוסים רוסית עושה כעת את דרכה מהים הצפוני לעבר חופי סוריה. על סיפון הספינה: 1,900 מלחים, 50 מטוסי קרב מתקדמים, מערכות הגנה אווירית חדישות, מכ"מים ויכולות לוחמה אלקטרונית מהטובות בעולם. אולם כאב הראש העיקרי הוא מפני המערכת לזיהוי צוללות שמביא איתה נושאת המטוסים.

משמעותה הגעתה של המערכת היא שכל הפעולות של צה"ל בגיזרה, באוויר בים וביבשה, יהיו חשופות מעתה ואילך לעיניים זרות.

אם עם המכ"מים הרוסים הצליחו טייסי חיל האוויר "להסתדר" (בעיקר תודות לתיאום מוקדם), הרי שהמערכת התת ימית הופכת את כל הענין למורכב הרבה יותר.

"כמובן שנמשיך לעבוד בתיאום מול הרוסים, אבל כל רכיב שמצטרף למשוואה הופך אותה למורכבת הרבה יותר כשההתנגשות היא כמעט בלתי נמנעת", מוסיפים הקצינים בשיחות סגורות.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *