עם טלפון כשר ובלי הוצאות תפעול: ארגון החסד שמוכיח שאפשר גם אחרת

מאות ארגזים בשווי עשרות אלפי שקלים למאות משפחות מידי חג - ללא יח"צנים, עלונים, משרד ונהג: אברך צעיר מאופקים פיצח את השיטה כיצד להעביר 100% מהתרומות לנזקקים

חול המועד סוכת ה'תשע"ו, רחוב החיד"א אופקים: כמידי חג, משאית גדולה פורקת עשרות ארגזים של עופות, בשר ודגים, באחד מחצרות הבתים. במשך השעות שלאחר מכן יגיעו למקום עשרות אברכים הנמנים על הקהילה החרדית בעיר ויקחו איתם קרטונים בסך כולל של מאות שקלים לכל משפחה.

מי שעומד מאחורי הדבר הזה הוא הרב עידן ברוק, מחשובי האברכים בכולל 'עטרת שלמה' בעיר. לפני מספר שנים, לנוכח מקרי מצוקה קשים של חלק מהמשפחות בקהילה שהובאו לידיעתו, הוא החליט לגייס באופן עצמאי תרומות ממספר נדיבים כדי לארגן לאותן משפחות משלוחי מזון נחוצים לחג.

בהמשך הוא החל לגייס סכומים גבוהים בהרבה שבאמצעותם הוסיף עוד ועוד משפחות נזקקות למעגל החלוקה.

"הכל התחיל מכמה מקרים ספציפיים שערבו אותי בהם", משחזר הרב ברוק בשיחה ל-JDN את השתלשלות העניינים. "בחג הראשון ארגנתי "עזרה ראשונה", למספר משפחות, בהמשך, כשהתברר לי גודל הצורך, לקחתי יוזמה והרחבתי את הפעילות".

על איזה סדרי גודלת של תמיכה אנחנו מדברים? בין שמונים למאה משפחות מידי חג, כשלפעמים יש חלוקה גם באמצע השנה. אני מאוד משתדל שהחבילה תכלול בשר, דגים ועופות, כדי צרכה של כל משפחה…ברוך השם מאז ועד עתה הצלחנו כמעט תמיד לעמוד במטרה הזאת.

ומהיכן אתה מגייס את התרומות? למעשה זו הייחודיות של הפעילות שלנו. אני לא משתמש ביחצ"נים, פרסומות, עלונים וכיו"ב. למרות שהפכנו כעת לעמותה רשומה, כל מה שאני משיג זה באמצעות שיחות טלפון פרטיות עם תורמים שרוצים לעזור ולסייע – ולא באמצעות משרד, אנשי קשר וכו. יש לנו סייעתא דשמיא גדולה בזה. מדובר על תורמים קבועים שמידי ערב חג מעבירים סכומים גבוהים מאוד לחלוקה.

ומה גורם להם להעדיף דווקא את הארגון שלך? קודם כל ומעל הכל – סייעתא דשמיא. מעבר לזה יש שני דברים שמייחדים אותנו יותר מהכל: הראשון, 100% מהתרומה עובר לנזקקים. חשוב להדגיש את זה: מאה אחוז. אין הוצאות תפעול, אין בזבוזים לא לצורך, קונים מוצרים בכל הכסף שמתקבל.

הדבר השני הוא הקרבה שזכינו לה אצל גדולי ישראל. מרנן הגראי"ל שטינמן והגר"ח קנייבסקי, רה"י הגרמ"ה הירש ועוד מעודכנים בכל פרט בפעילות שלנו. שואלים, מתעניינים ומורים לנו בעת הצורך. יש לנו המלצות אישיות מהם, כמו גם מרבני הקהילה.

ומה תכניות לעתיד? להתרחב? תראה, אין ספק שיש רצון לגדול ולצמוח. מצד שני, כשאני אומר "לגדול ולצמוח" אני זוכר תמיד את מה שהורה לי הגרמ"ה: ,לגדול בדרך שלך". לאמור, להגדיל את היקף הסיוע והיקף החלוקה, אך לשמור על הצביון של הארגון שלנו. להמשיך להעביר מאה אחוז מהתרומות לנזקקים.

בסיום השיחה מצטט הרב ברוק משפט יפה אותו אמר לו ר' משה הלל הירש: "יותר משהצדקה הזאת חשובה לנזקקים היא חשובה לתורמים. להעביר כסף בידיעה שהכל ילך לנזקקים – זה כמעט בגדר 'בל ימצא' בדורנו"

בתמונות: החלוקה בחול המועד האחרון
IMG_0036[1]

IMG_0028[1]

IMG_0027[1] (1)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *