בשורה לשוכרי הדירות: 'חוק הפיצול' אושר בקריאה טרומית

ע"פ החוק, בעלי דירות ששטחם יותר מ-120 מ"ר יוכלו לפצל אותן ל2-3 דירות קטנות למגורים ללא צורך בהיתרים מיוחדים • "רבע מיליון יח"ד מגורים להשכרה יתווספו לשוק" משוכנע יוזם החוק, ח"כ אלי כהן

מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת חוק התכנון והבנייה התשע"ו-2016 ('חוק הפיצול') של חבר הכנסת אלי כהן מסיעת 'כולנו'.

הצעת החוק מבקשת לאפשר לבעלי דירות גדולות (120 מ"ר) לפצל את דירותיהם כדי ליצור יח"ד נוספות – ללא צורך בהיתרים מיוחדים. המטרה היא להגדיל את מלאי הדירות להשכרה בשוק ובכך להביא להורדת מחירים.

כאמור, לפי הצעת החוק פיצול דירה רחבה למספר יחידות מגורים קטנות לא יחייב את בעלי הדירות לקבל היתר בניה של הרשות המקומית, רק אם שטח גודל דירת האם יעלה על 120 מ"ר, וכל יחידה, לאחר הפיצול, תהיה לפחות 60 מ"ר. החוק יאושר זמנית לתקופה מוגבלת כהוראת שעה למשך 5 שנים, בהנחה שמצוקת הדיור תיפתר עד תום התקופה הזאת.

"מוצע לקבוע בהוראת שעה כי ועדה מקומית תיתן הקלה בנוגע למגבלה שנקבעה בתכנית לגבי מספר יחידות הדיור בבניין, בדרך של פיצול דירה קיימת, ובלבד שמתקיימים התנאים המפורטים בהצעה, לרבות תנאים הנוגעים לשטח יחידות הדיור שיתווספו לבניין. עוד מוצע לקבוע פטור בגין תשלום היטל השבחה על השבחה במקרקעין הנובעת מפיצול דירה קיימת שנעשה לפי הוראות כאמור", נאמר בדברי ההסבר להצעת החוק.

יוזם החוק, ח"כ אלי כהן, מסר: "יחד עם עליית מחירי השכירות, נרשמת ירידה חדה בהיקף הבנייה של דירות קטנות בעלות 2-3 חדרים. ההצעה הזו מאפשרת הליך מקוצר ללא היתר בפיצול דירות קרקע. כך יגדל מלאי הדירות להשכרה לצעירים וזקנים שמחפשים דירות קטנות. כיום יש בישראל 250 אלף דירות שעונות לקריטריון ואנחנו מקווים שיתווספו כ 4000 בכל שנה". 

כאמור, הצעת החוק אושרה היום בקריאה טרומית בכנסת ללא מתנגדים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *