קריאתו של אמסלם, המכהן כיו"ר וועדת הפנים של הכנסת, מגיעה בעקבות סיור של חברי הועדה באתר הקדוש • בתוך כך, עימות סוער נרשם בישיבת הועדה לאחר שח"כ יעל כהן פארן מחתה על כך שאמסלם נעמד לקרוא תהילים במהלך הסיור • "הופכת את התפילה לענין פוליטי"

המערכה על קדושת הכותל המערבי: חברי וועדת הפנים של הכנסת קיימו הבוקר סיור באתר הקדוש, כשלאחריו הם התכנסו בחדר הוועדה בכנסת ודנו בסוגיה הנפיצה.

יו"ר הועדה, ח"כ דודי אמסלם מהליכוד, קרא במהלך הדיון לבטל את מתווה הכותל ולהחזיר את הסדרי התפילה הישנים שהיו נהוגים עשרות שנים במקום. "אני קורא לראש הממשלה לבטל את מתווה הכותל ולחזור להסדריי התפילה שהיו נהוגים עד היום. זה ינמיך את הלהבות ויוריד את המחלוקת", דברי אמסלם.

הוא הוסיף כי "העלאת הנושא היא הפוטנציאל הנפיץ. ואם יהודים אמריקאים יעלבו, זה בסדר".

חברי הכנסת החרדים, כמו גם רב הכותל, שהיו בדיון – הודו לאמסלם על עמדתו וגיבו אותה. ח"כ יעקב אשר אמר: "במשך השנים מאות מיליונים התפללו בכותל. נוצרים ויהודים. איפה הפריעו למישהו? כל מה שרואים כעת זו פרובוקציה מתוזמנת ומתוקשרת…הרפורמים הם אחינו ואני מקווה שיחזרו בתשובה". אשר החמיא לאמסלם ואמר: "אתה דיברת בשם העם, בשם היהודי הפשוט והמסורתי…ככה חושב רוב העם הזה היושב בציון. ולא אלו שיושבים על מכונות הכסף המשומנות".

ח"כ יואב בן צור הצטרף לדבריו ואמר: "לא ניתן לאף לפגוע ברגשות המתפללים שמגיעים לשם ולא משנה מה המחיר אשר יהיה. הרפורמים מנסים לעורר פרובוקציות".

רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ אמר בדיון כי: "אני מרגיש המבוגר האחראי היחיד שמנסה לנהל את מה שקורה בכותל מול קבוצות קיצוניות שמנסות להבעיר את השנאה חינם. זהו תפקיד לא קל". חברות הכנסת של מרצ שנכחו בדיון זעמו בעקבות הדברים. "מי שם אתכם להפריע למנהגים של יהודי או יהודייה שמשתייכים לקהילה כלשהי ומגדירים את עצמם בצורה שאינה פחות לגיטימית משלכם?", מחתה ח"כ תמר זנדברג.

ח"כ מיכל רוזין התריסה ואמרה: "כל עוד רב הכותל והמפלגות החרדיות ימשיכו להתייחס לזה כאל פרובוקציה פוליטית ולא יבינו שיש פה משהו מהותי, וכל עוד נשים אינן יכולות להתפלל על פי דתן ואמונתן, זה לא יפתור את העניין. אתר הכותל אינו בית כנסת אורתודוכסי, הוא אתר יהודי לאומי, וכל עוד נשים מודרות משם ואני לא יכולה להיות חלק מהטקס אלא נמצאת בצד, יש פה בעיה. לא ביקשתי לבוא להתפלל אצלך בבית הכנסת. הכותל אינו בית כנסת אורתודוכסי".

מהומה של ממש נרשמה כאשר ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) "האשימה" את יו"ר הועדה, ח"כ דוד אמסלם, בכך ש…נעמד לומר פרקי תהילים במהלך הסיור של הח"כים במקום. "כחבר כנסת באתי ואמרתי קצת פרקי תהילים. אני לא צריך לבקש ממך אישור, הבנת?", השיב לה יו"ר הועדה.

גם ח"כ אורן חזן מחה על הדברים ואמר: "הוא הכריח אותך לקרוא תהילים? את חצופה"

אמסלם הוסיף: "את לא משגיח כשרות שלי… את תמיד מכפישה כל דבר. יש לך שיטה".

כהן-פארן השיבה מצידה: "אתה עכשיו מכפיש אותי".

ח"כ אמסלם המשיך: "את פלורליסטית? את משקרת תמיד. למה את הופכת תפילה לפוליטי? יש לך שיטה. את משקרת"

באופן חריג הצטרף לדברים ח"כ אלעזר שטרן מ'יש עתיד' שמחה בפני כהן-פארן על כך שהיא "הופכת את התפילה לענין פוליטי".

ח"כ ישראל אייכלר אמר במהלך הדיון: "אתם הצהרתם שאינכם מאמינים בה' השוכן בציון. אתם באים לכותל רק להילחם נגד הדת ואל תדברו בשם המאמינים… כנופיית הקרן הרפורמית אינה מייצגת את יהדות אמריקה. הם הסיקריקים הרפורמים שמסיתים נגד ישראל.
זה לא מאבק על הכותל. הם רוצים לאסור את הדת היהודית במרחב הציבורי.

זה מה שמייסד הריפורמה אמר: "היה אדם בצאתך ויהודי באהלך". בכך קבע שיהודי ואדם זה דברים סותרים. הם משתמשים במשטרה ובבג"צ כדי להילחם ביהדות. אני מזהיר את שופטי בג"צ שעל פי החוק אסור להם להתערב במקומות הקדושים. אם הם יתערבו בכותל זו הפרת חוק מצידם".