ההצבעה על 'חוק המואזין' שאמורה היתה להתקיים היום נדחתה בעקבות ערר שהגיש ליצמן בתמיכת סיעת ש"ס • אייכלר: "מדובר בחוק מיותר שעלול להצית מלחמת דת באזור" • במפלגות הערביות מברכים

שיתוף פעולה מפתיע: חברי הכנסת החרדים חברו לח"כים הערבים בניסיונות לבלום את חוק המואזין שאושר אמש בועדת השרים לחקיקה. הסיבה: חשש מפני תקדים שבו תאסר הפעלת צופרי השבת בערים השונות, תוך שימוש מניפולטיבי בחוק ע"י גורמים אנטי דתיים.

אמש הגיש שר הבריאות, יעקב ליצמן, ערר נגד החוק, ובשל כך הוא לא יעלה להצבעה היום במליאת הכנסת – כפי שתוכנן בתחילה.

בתמונה: המכתב ששיגר ליצמן בענין
WhatsApp Image 2016-11-15 at 21.23.50

ח"כ אייכלר טען הבוקר כי כל מטרת החוק, הוא לא יותר מהתגרות באומות.

לדבריו, ניתן להשתמש בחוקי הרעש הקיימים ומשום כך החוק במתכונתו הנוכחית שעלולה להצית מלחמת דת, מיותרת.

אייכלר ביקש להשיב לדבריו של רה"מ שטען בנימוקיו לחוק, "מדוע בכל מדינות העולם חוקי הרעש נאכפים גם בכל הקשור למואזין ואילו בישראל, לא?!" וטען כי על מדינת ישראל לקחת בחשבון את העובדה כי מתנהלת כאן מלחמת דת, מה שאין כן בכל העולם.

בנימוקיו להתנגדות החרדים לחוק טוען אייכלר כי מדינת ישראל החוששת להיכנס אל תוך המסגדים ולאכוף את החוק, תהיה הראשונה לעתור לבג"צ כשיהיה מדובר בהתנגדות לצפירות השבת המוזיקליים המקבלים את כניסת השבת. "שם יבואו לאכוף את החוק", טוען אייכלר.

אייכלר סובר כי 'חוק המואזין' נתפס ברחבי העולם כמלחמת דת, דבר שניתן לפתור בשקט באמצעות בית הדין השרעי שמוכן להיכנס לענין.

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה אמר היום, כי הוא מודה לליצמן על הבעת ההתנגדות לחוק, ״אני מודה לשר ליצמן על שהגיש את הערר ובלם את העלאת החוק ובאמת מאמין שנעשה היום צעד משמעותי בשת"פ בין המוחלשים בחברה".

מוקדם יותר קרא ח"כ אחמד טיבי קרא למרי אזרחי ולסרבנות נגד חוק המואזין, שאותו היתה אמורה הכנסת לאשר מחר בקריאה טרומית. בראיון לתחנת השידור אלמיאדין בביירות אמר ח"כ טיבי כי "זה חוק שלא נכבד אותו ואני קורא לציבור שלנו תתמרדו נגד החוק הזה ותסרבו לו. נתניהו אישית עומד מאחורי החוק והוא הוא המפיץ אסלאמופוביה והסתה נגד האסלאם".

ח"כ טיבי הסביר ל"מעריב אונליין" את קריאתו למרי: "הכוונה היא מרי נגד החוק הספציפי הזה ולא מרי כולל כמובן, כלומר אי כיבוד החוק ואפילו במחיר של כניסה לכלא או הגנה והקפת המסגדים כדי למנוע כניסת פקחים שבאים לסגור את מערכת הכריזה".

לדברי טיבי, "מדובר בחוק מיותר שראש הממשלה בנימין נתניהו עומד מאחוריו. נתניהו רוצה להפוך את הסכסוך לדתי וזה עלול להצית את האזור. לא יהיה מצב שקול המואזין לא יושמע. אולי לראש הממשלה לא נחמד עם קריאת המואזין בג'יסר א-זרקא אותו הוא כנראה שומע בביתו בקיסריה, אבל לא יעלה על הדעת שבגלל זה הוא יטריף את כל המערכת למרות שמספר שרים בממשלתו התבטאו נגד החוק".

אמש, במהלך ישיבת מליאת הכנסת, מצא חברו של ח"כ טיבי לסיעה, ח"כ טאלב אבו ערר, דרך מקורית למחות נגד הצעת חוק המואזין, שיזמו חברי הכנסת רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ומוטי יוגב (הבית היהודי), כשעמד על דוכן הנואמים וסלסל בערבית את קריאת המואזין. צפו: