יו"ר לשכת שמאי המקרקעין משמיע תחזית פסימית באשר למחירי הדיור בארץ ומבקר את תכנית המס על דירה שלישית • יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי: "השוק משותק ומישהו צריך לקחת החלטות והמישהו הזה זה שר האוצר"

"מחירי הדיור לא ירדו לא ב-2017 ולא ב-2018 ויש להפסיק ולהבטיח זאת לציבור": כך אומר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס בהתייחס ללשלל האינדיקציות המעידות – לדברי גורמים באוצר – על ירידה קרובה במחירי הדיור בארץ.

בכנס של הלשכה באילת הוסיף דנוס: "שר האוצר משה כחלון הוא אחד משרי האוצר הטובים שידענו. הוא בעיניי איש חכם, פוליטיקאי מחונן, שכוונותיו רציניות וטובות והיקף פעולותיו בשנה וחצי האחרונות בתחומי אחריותו, ובכללם תחום הנדל"ן. הוא גם עושה רבות למען הנושאים שהוא אמון עליהם, ובהם נושא הדיור.

עם זאת, כחלון גם טועה. ראוי להחליט על 'אחורה פנה' של 180 מעלות בהצעת החוק למיסוי דירה שלישית. מדובר בהצעת חוק שבמתכונתה המוצעת, אינה שוויונית, אינה מידתית, אינה יוצרת ולו דירה אחת נוספת, ובמידה ותאושר ותצלח, רק תביא לעליית מחירי השכירות, לאוכלוסיות החלשות והנזקקות ביותר בישראל. בעניין זה אני חש חובה להציע לשר האוצר, שגם אם הצעת החוק הפכה לעניין עקרוני עבורו, עדיין ראוי לשקול להחילה רק מבעוד שנתיים, כשבתקופה זו תוכל המדינה להיערך ולייצר מלאי מספק, גם אם יהיה בשלבי הקמה בלבד, של דיור ציבורי להשכרה, אשר ימלא את החסרים הצפויים כתוצאה מקיטון כמות הדירות להשכרה בשוק".

תעברו לפריפריה: הפתרון למצוקת הדיור החרדית נמצא בראש של האנשים

לדבריו, "יש לתמהל את תכנית המחיר למשתכן ולהחיל אותה גם על משפרי הדיור וגם על המשקיעים, ויפה שעה אחת קודם".

יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, נאם אף הוא בכנס ואמר: "בשוק הנדל"ן אין ביורוקרטיה, יש שיתוק. על מנת לקבל החלטה בנוגע לתוכנית כמו תמ"א 38 היה צריך להמתין כחצי שנה. השוק משותק ומישהו צריך לקחת החלטות והמישהו הזה זה שר האוצר…כיום אנו עוסקים בעיקר בהגדלת היצע הדירות במדינה, כאשר היצע הדירות גדל השנה ושנה שעברה ב- 100 אלף דירות בממוצע לשנה. בנוסף, אנו מטפלים בנושא האשראי, העובדים ועוד".

יצחקי טען בדבריו כי האוצר שם דגש על המחסור בעובדים ובשל כך עושה מאמצים להביא כמה שיותר עובדים לארץ.

על חילוקי הדעות עם השמאי הממשלתי אמר יצחקי: "אין לנו שום דבר נגד השמאי הממשלתי, הוא מפרסם סקירה על סוג אחד של בתים שלא מהווה מדד ואנו חושבים שראוי שבממשלה ראוי יהיה מדד אחד".