הסדר החלבי של הגאון רבי גבריאל טולדנו זצ"ל

ראש הישיבה זצ"ל נולד בעיר מקנס שבמרוקו, חוליה נוספת במשפחה של רבנים גדולי תורה. בנעוריו גלה למקום תורה בישיבה המפורסמת 'חכמי צרפת' שבאקס לה בן, צרפת, שם הפך לתלמידו המובהק של הגרח"י חייקין זצ"ל. בהמשך עלה לארץ הקודש ולמד בישיבת פוניבז', הפך לתלמידם המובהק של ראשיה ובעיקר של מרן בעל האבי עזרי, כשגם ברבות הימים ולאחר שהפך למרביץ תורה מפורסם בזכות עצמו המשיך לדבוק בו ולבטל עצמו לפניו כתלמיד בפני רבו.

בימים האחרונים נסתלקה מאתנו דמות מופת של מרביץ תורה לעדרים, אשר הקדיש את כל חייו ללמוד וללמד, הגאון רבי גבריאל טולדנו זצ"ל, ראש ישיבת אור ברוך בירושלים.

בישיבת 'אור ברוך' בראשותו, הפגין רבי גבריאל הבנה עמוקה לנפש האדם, וידע כיצד לסחוף את תלמידיו, 2 הרב גבריאל טולדנו זצ''ללהחדיר בלבבם את אהבת התורה, ולצקת אל אישיותם מנות גדושות של יראת שמים טהורה.

אחת הדרכים המפורסמות שלו להחדיר בלב התלמידים את אהבת התורה הייתה 'הסדר החלבי'.

סדר זה הונהג מדי פעם בשבתות שנערכו בישיבת אור ברוך. אחרי סעודת השבת הבשרית ובתום ברכת המזון, עברו כל הבחורים מחדר האוכל לבית המדרש, שם למדו שש שעות ברציפות, בקול ובהתלהבות שהיו לשם דבר. כתום שש שעות תמימות, שבו הבחורים לחדר האוכל שם המתינו להם שולחנות מלאים בעוגות גבינה ומאכלי חלב ערבים לחיך, כעניין שנאמר 'דבש וחלב תחת לשונך'.

"ההרגשה הזאת", מספר אחד מבוגרי הישיבה, "השמחה והנהרה שהייתה שפוכה על פני כולם אחרי לימוד רצוף של שש שעות בשבת קודש, הייתה מחזה שלא ישכח, ובמיוחד זכורה לנו נהרת פניו של ראש הישיבה זצ"ל, שהיה מביט בתלמידיו כאב רחום ואוהב, ומתמלא התרגשות לראותם כך עולים ומתעלים בלימוד התורה."
ת.נ.צ.ב.ה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *