בבית הדין הצבאי ביפו מתקיים היום הדיון האחרון בשלב הסיכומים במשפטו של החייל היורה, אלאור אזריה • דקות ספורות לאחר התחלת הדיון התמוטטה אמו של אזריה ופונתה לביה"ח. מצבה יציב

משפטו של החייל היורה, אלאור אזריה, קרוב מאוד לישורת האחרונה, כאשר היום מתקיים בבית המשפט הדיון האחרון בשלב הסכומים בעניינו, לקראת הכרעת הדין שתתפרסם בעוד מספר שבועות.

רגע קשה נרשם באולם הדיונים כאשר אמו של אזריה התמוטטה ופונתה לבית החולים. מצבה יציב. נציין כי אביו עבר במהלך תקופת המשפט אירוע מוחי וברור לכל הנוגעים בדבר שמדובר בתוצאה של ההליך המייסר.

בדיון עצמו תמצת, שוב, התובע הצבאי, עו"ד נדב וייסמן, את הטענות כנגד אזריה ואמר: "במשפט הזה עומדים למבחן ערכים חשובים שמלווים את צה"ל – ערכי יסוד המלווים את הצבא מימי הקמתו. צה"ל נשען על כוחו הפיזי אבל גם כוחו הערכי. צה"ל חותר לניצחון פיזי אבל גם ניצחון ערכי. צה"ל דוגל בערך טוהר הנשק.

לא מצאתי תקדים לזיכוי אדם שירה בבן אדם שנורה.' אני לא רואה תקדים אחד שבית משפט כלשהו בארץ או בעולם הכשיר ירי לראש ללא צורך. הנאשם מבקש לעצמו תקדים, חוק חדש – חוק אזריה. אני מבקש מכבודכם לקבוע כי הנאשם שיקר, שינה גרסאות, והעליל על מפקדים.

אני טוען שאנחנו הוכחנו את אי החוקיות הברורה במעשיו של הנאשם. הנאשם טוען שהוא ביצע ירי לאור חשש מסכין וממטען – אלא שלא היה מטען והסכין הייתה רחוקה. ברור שהנאשם הרג מחבל לא מסוכן והוא מנסה לטעון להגנה עצמית.

אם בית הדין היה מורה לי לסכם את כל התיק בדקה, הייתי מראה ראייה אחת – הסרט שמתעד את התנהגות הנאשם לאחר הירי. רואים את הנאשם ואת חבריו כאשר הם נושאים את גופת המחבל – והנאשם לא אומר שיש חשש למטען.

כשמגיעים חברים שלו ליחידה שלא היו בזמן הירי ונוגעים בגופת המחבל הוא לא מראה לרגע סימני חשש ממטען. הנאשם טען שהיה בהלם, אבל בסרט רואים אותו רגוע, מחייך ומדבר. די בסרט הזה כדי לקבוע שגרסת הנאשם לא אמינה.

אם היו נותנים לי שתי דקות לסכם הייתי מראה את הסרט שמתעד את התנהגותו לפני הירי. הנאשם, כשהתבקש לומר מהו הרגע שבו הבין שהוא בסכנת חיים חזר ואמר שהוא לא יודע להצביע על רגע כזה. מי שרואה את הסרט רואה את הנאשם פועל בנחת, בלי לחץ ובאיטיות.