התשובה של השמאים לכחלון: חודשיים לאחר החלטת שר האוצר שלא לפרסם את הסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי, מפרסמת לשכת השמאים דו"ח שנתי עצמאי על מחירי הדיור • הממצאים: למרות צעדי האוצר, השוק מבעבע מתמיד

לפני כחודשיים התרחשה סערה זוטא בשוק הנדל"ן כאשר שר האוצר, משה כחלון, החליט לאסור על פרסום הסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי בנוגע לשוק הדיור. היום מפרסם איגוד השמאים סקירה עצמאית על מחירי הדיור בשנה האחרונה, מהם עולה תמונת מצב קשה באשר להמשך הזינוק במחירים.

מהנתונים עולה כי בשנה החולפת מדובר על עליה בשיעור דו ספרתי של אחוזים ברוב המקרים. ע"פ הדו"ח, המחירים בתל אביב זינקו ב-17%, ברמלה – 15% וברחובות 13%. ערים נוספות: עלייה של 12% בראשון לציון ועלייה של 11% במודיעין, באילת ובנתניה.

הערים בהן העליות מתונות באופן יחסי הן: בפתח תקווה 9%. בירושלים 8%. באשדוד, באר שבע והרצליה 7%. כפר סבא 6%. חולון 5% וחיפה 2%.

כחלון עדיין משוכנע: "כשנסיים את הפעולות שלנו, משבר הדיור יסתיים"

נתון משמעותי נוסף: באף עיר לא נרשמה ירידת מחירים בתקופה זו.

המשמעות הכואבת של הנתונים היא שתכנית מחיר למשתכן, כמו גם צעדים נוספים של האוצר, לא מצליחים לצנן עד כה את שוק הנדל"ן הרותח.

"מחירי הדיור לא ירדו בשנים הקרובות ויש להפסיק ולהבטיח זאת לציבור"

מלשכת השמאים נמסר: "הסקירה נערכה תוך ניסיון לשמור ככל הניתן על שיטת העבודה של השמאי הממשלתי הראשי, כפי שניתן היה להבינה מהפרסומים לאורך 10 שנות עריכתה ועד לסקירה האחרונה שפורסמה. אשר על כן, נערכה בחירה מודעת להיצמד אפילו למלל הסקירה (בשינויים המחוייבים) וזאת, מתוך מטרה לשקף בפני הציבור את מה שבאמת מתרחש בשוק הדיור, בשימת דגש על אחידות הבדיקה והדיווח, כשרק נתוני האמת משתנים.

לא נסקרו דירות בנות חמישה חדרים ומעלה, הן בשל ריבוי שטחי הצמדה כגון גגות וחצרות, והן בשל השונות ברמת הבנייה של דירות אלה, שחלקן בנויות ברמת גמר גבוהה מאד. ניתוח מגמות התפתחות מחירים בדירות אלה עלול להקטין את רמת המובהקות של התוצאה או להטות אותה. גם דירות קטנות בנות שלושה חדרים ומטה לא נסקרו, שכן קיים בהן מיעוט יחסי של עסקות ברוב הערים, וקיימת שונות רבה במאפייניהן אשר מביאה לסטיית תקן רחבה במחירן".

תעברו לפריפריה: הפתרון למצוקת הדיור החרדית נמצא בראש של האנשים