דיווח שמתפרסם הבוקר מגלה, כי ישראל רכשה 6 ספינות שנועדו בחלקן להגן על אסדות הגז מחברה הנמצאת בבעלות חלקית של אנשי עסקים מאבו דאבי ולבנון • משרד הביטחון בתגובה: "המספנה בונה רק את גוף הספינות, שאר המערכות יורכבו בישראל".

לאחר שביום שישי חשף העיתון "ידיעות" כי הצוללות הגרמניות שרכשה ישראל, נרכשו מחברה הנמצאת בבעלות חלקית של איש עסקים איראני, חושף הבוקר העיתון, כי ארבע ספינות מסוג "סער 6" שרכש חיל הים ב-2015 מחברת "טיסנקרופ" הגרמנית, נבנות בימים אלו במספנה בבעלות אבו דאבי ולבנון.

לפי הדיווח, בענין הצוללות הרי שכבר באמצע העשור הקודם פנו גורמי ביטחון שאמונים על אבטחת מידע בישראל לקב"ט משרד הביטחון שישב במספנות בגרמניה, והעירו את תשומת לבו לכך שחברת 'טיסנקרופ' נמצאת בקשרים עיסקיים עם מדינות ערביות באזור.

הגורמים התריעו, כי קיימת סכנה כי חומרים מסווגים אודות הצוללות ועוד עלולים להיות מודלפים לאיראנים, אולם הגורמים לא הביעו התייחסות מיוחדת למידע.

כעת כאמור מתברר כי 6 ספינות שנרכשו על מנת להגן על אסדות הגז, יורכבו בין היתר במספנה בשם "אבו דאבי מאיר קיל", חברה הנמצאת בבעלותם של אנשי עסקים מאבו דאבי ומלבנון ומוגדרת בשותפות חלקית עם 'טיסנקרופ'.

על פי המידע, מספר חודשים לפני השלמת העיסקה בין חיל הים הישראלי לתאגיד 'טיסנקרופ' הגרמנית, שינתה לפתע חברת הספנות "אבו דאבי מאר קיל" את שמה, כאשר על פי הדיווחים, לאחר שככל הנראה השם הערבי הפריע לעסקה, הדבר לא אושר כמובן באופן רשמי.

ב"ידיעות" פנו לחברת המספנות כדי לברר האם אכן יש לה חלק בייצור הספינות. והתשובה למרבה ההפתעה הייתה חיובית,

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה, כי "חוזה רכש ספינות המגן נחתם מול חברה גרמנית, במעורבות ישירה של הממשל, שאף מממן שליש מעלות העסקה. טרם חתימת החוזה, המלמ"ב ביצע בדיקה מול גורמי הממשל הגרמנים במטרה לוודא שלא יועבר כל מידע מסווג מהפרויקט לגורם שאינו מורשה ושלא אושר לכך. חשוב לציין כי המספנה הגרמנית בונה אך ורק את גוף הספינות, וכל שאר המערכות יורכבו בישראל".