רגע האמת מתקרב: ראשי הקואליציה יציגו היום את פרטי מתווה עמונה

פורום ראש הקואליציה יתכנס לדיון בפרטים האחרונים של המתווה שהושג אמש • בימים הקרובים: נתניהו יפגש עם רבנים בציונות הדתית כדי לשכנע אותם להורות על פינוי שקט של המאחז • ההצבעה על חוק ההסדרה: היום או ביום רביעי

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • וצומו עלי: יהודי איראן בשליחות גורלית למען עם ישראל

  תוכן מקודם

 • עכשיו בשביל מחר: זה מה שתענו אחרי מאה ועשרים

  תוכן מקודם

רגע האמת של עמונה מתקרב: כפי שזה נראה כרגע, גורלו של הישוב נחרץ והוא צפוי להיות מפונה כבר בימים הקרובים. פורום ראשי הקואליציה יתכנס היום במשרד רה"מ כדי לדון בפרטים האחרונים של מתווה עמונה, הכולל את חוק ההסדרה ללא הישוב – בתמורה להסדרת כלל הקרקעות ביו"ש.

בהמשך צפויים ראשי הקואליציה (נתניהו, בנט וכחלון. האחרים לא צד בענין. ז.ב.) להציג את המתווה לכלי התקשורת, וכבר היום, או לכל המאוחר ביום רביעי, צפוי חוק ההסדרה החדש לעלות להצבעה במליאת הכנסת.

במקביל, ראש הממשלה צפוי בימים הקרובים להיוועד עם רבנים בולטים בציונות הדתית בניסיון לשכנע אותם בנחיצותו של המתווה, כשהמטרה הסופית של הפגישה היא לגרום להם להורות לפעילים ולאנשי הישוב להתפנות באופן שקט "כדי להציל את יתר ההתיישבות".

לפי שעה תושבי הישוב זועמים על ההתפתחויות ומבטיחים התנגדות אקטיבית לפינוי. רב הישוב עמונה אמר הבוקר ל'קול ברמה': "הנהגה הפוליטית של הבית היהודי כשלה פה. אנחנו נתנגד לפינוי היישוב. היה צריך להכליל את עמונה בסיפור"

מוקדם יותר דיווחנו על כך שבאופן מפתיע מעט, התכנית זוכה לגיבוי גם מחלק מהאגפים הנוקשים ביותר בהנהגת המתיישבים. כך לדוגמא כותבת הבוקר חברת הכנסת לשעבר, אורית סטרוק, כי מדובר ב"נס" והישג היסטורי. בהודעה מיוחדת שפרסמה, נאמר: "דרכו של עולם שאין בעל הנס מכיר בניסו. לכן, לתפארתם ושבחם של תושבי עמונה הגיבורים, ובתודה גדולה לחברי הכנסת ולשרים שהשקיעו את מיטב יכולתם הפוליטית והביאו להישג ההיסטורי הזה.

אני רושמת כאן את ההישגים האדירים של חוק ההסדרה (שעד לאחרונה גם אני לא האמנתי שיש לו סיכוי לעבור): לא מדובר "רק" בהסרת איום ההריסה ובהסדרתם של אלפי בתים, וגם לא "רק" בהפסקת המשחק הבג"צי המכוער במסגרתו מתעללים עותרים, פרקליטים ושופטים בחיי המתיישבים ביו"ש, החוק הזה מביא אתו בשורות חשובות נוספות.

לראשונה:
א. הכנסת היא שקובעת את עתיד ההתיישבות ביו"ש.
ב. החוק הישראלי מכיר בישראלים ביו"ש כ"תושבי האזור".
ג. החוק הישראלי מכיר בהתיישבות ביו"ש כ"צורך ציבורי" שראוי להפקיע עבורו.
ד.הכנסת מכירה באחריות המדינה למצב בו ישובים רבים ביו"ש לא הוסדרו. תושביהם אינם "עבריינים" אלא אזרחים שהמדינה מחוייבת להסדיר את ישוביהם.

"הישג להתיישבות" או "מריחה ועקירה"? הנהגת המתיישבים חלוקה

כל זה לא היה מושג ללא תושבי עמונה. אין ספק שהחוק והישגיו ההיסטוריים רשומים על שמם.

כואב שהם עצמם לא יזכו לטעום מפירותיו. וייאלצו להסתפק במתווה נפקדים (משודרג. טוב בהרבה מזה שפורסם כבר. ובכל זאת ודאי קיווינו כולנו שיוכלו להישאר בבתיהם). הצומת הזה מזכיר את הקמת המדינה בגבולותיה המצומצמים בתש"ח. הישג היסטורי ענק מחד – כאב על שלא הכל הושג מאידך.

לטעמי, אסור שהכאב (שבהחלט יש לו מקום) ימנע מאתנו לשמוח ולהודות על ההישג ההיסטורי הגדול שזכינו בו".

ח"כ מוטי יוגב ציין כי הוא "חש צער רב על כך שלא הצלחנו למנוע את פינוי עמונה ממקומה ועשרות משפחות יאלצו להתפנות ולהיות מגורשות מביתן, אך במציאות הפוליטית שנוצרה, אין רוב קואליציוני לחוק ההסדרה עם סעיף 7".

דברים ברוח דומה השמיעה הבוקר גם שרת המשפטים, איילת שקד. ראו ידיעה נפרדת.

מנגד, בהנהגת ההתיישבות נשמעים גם קולות המבקרים בחריפות את ההסכם. אחד הבולטים שבהם הוא ח"כ לשעבר יעקב כץ (כצל'ה) שטוען: "ביבי ידאג שלא יהיה רוב לחוק ההסדרה כמו פעם קודמת, כי בנט לא אמר לו שאין ממשלה אם עמונה נעקרת…אין הישג של בנט. יש הישג של ביבי שחוק ההסדרה לא עולה ועמונה מפונה בכוח בשוטרים פרשים ויס"מניקים כשבנט בתוך הממשלה. במקביל להסדר כביכול שרוה"מ סיכם לכאורה עם בנט, ידאג ביבי שמנדבליט לא יאשר אותו".

הוא מוסיף: "חבל לכבס המילים. אין קריאה ראשונה, יש עקירה. גם את זאת יודע בנט, אבל במסגרת החולשות מותר גם בנושא זה למרוח את הציבור התמים והאידיאליסטי שלנו".

על בנט עצמו כותב כצל'ה: "יש לו לבנט ללמוד הרבה מביבי. בתחום ההישרדות עדיין אין תחליף לביבי. הציבור שלנו צריך לחפש ולהעמיד מנהיג בעל אופי ויכולת הכרעה ואמירה ברורה".

4 שוטרים על כל מפגין: כך נערכת המשטרה לפינוי עמונה

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן