החוק אושר במתווה החדש שאינו מכליל את עמונה והועבר לוועדת הכנסת לצורך הכנתו לקריאה ראשונה • במהלך הדיון הופרעו שוב ושוב דבריו של ח"כ סמוטריץ' שהציג את החוק • "זהו יום שחור" אמר יו"ר האופוזיציה וקרע לגזרים את הצעת החוק

לאחר קרב עיקש שנמשך מזה חודשים ארוכים, כאשר לפרקי זמן מסוימים נדמה היה כי הוא מאיים לפורר את הקואליציה ולהוביל את העם לבחירות, עבר הערב 'חוק ההסדרה' בקריאה טרומית במליאת הכנסת ברוב של 60 תומכים מול 49 מתנגדים.

יצויין, כי מתווה החוק שעבר הערב אינו כולל בתוכו את הסדרת היישוב עמונה, זאת לאור גיבוש הסכם הפשרה שנסגר בין נתניהו לבנט ולפיו היישוב עמונה יפונה ובמקביל תוסדר חוקיותם של שאר יישובי יהודה ושומרון.

עם העברת החוק במליאה, הועברה ההצעה לוועדת הכנסת, כשמשם צפויה ההצעה לעבור לדיון בוועדה המיוחדת שהוקמה לטיפול בהצעת חוק זו כשהעומד בראשה הוא ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי.

מדובר בוועדה משותפת לוועדות החוקה והחוץ והביטחון שככה"נ תהיה אמונה על הכנת החוק לקריאה ראשונה.

נתניהו: נעביר את עמונה 100 מטר, אך הם יוכלו להישאר במקום

יצויין כי במהלך הצגת החוק במליאה על ידי חבר הכנסת סמוטריץ' הופרעו דביו שוב ושוב על ידי חברי הכנסת מהמחנה הציוני והרשימה הערבית המשותפת, ההחכי"ם הערבים הגדילו לעשות כאשר במהלך הדיון קרעו את הנוסח המודפס של ההצעה במחאה על העלאתו להצבעה.
צעד דומה נקט גם יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג.

בתמונה: הרצוג קורע את החוק. צילום: פלאש 90
F161205YS70

בסיום ההצבעה התייחס ח"כ אורן חזן מהליכוד למתווה החדש שגובש בין נתניהו לבנט ואמר כי "חייבים להודות על האמת. הפתרון איננו אידיאלי בלשון המעטה. תושבי עמונה לא הולכו שולל, אבל זה לא זה".

הוא הוסיף, כי "על כנסת ישראל לעמוד היום מול תושבי עמונה להרכין את הראש ולבקש מהם סליחה שלא מילאנו את תפקידנו. לצערי חבריי לממשלת הימין בנט, סמוטריץ וגם חברים מהליכוד מדברים על הישג היסטורי. אני אומר- לא לילד הזה פיללנו", דברי ח"כ חזן.

נזכיר כי ח"כ חזן הודיע לפני ימים אחדים כי בכוונתו להעתיק בימים הקרובים את לשכתו ליישוב עמונה, כאות סולידריות עם התושבים שעתידים להיות מפונים מבתיהם על ידי הממשלה.

בנט נגד מנדלבליט: "ניקח מישהו אחר להגן על החוק – לא הצבענו עבור יועצים"