כשחמאס ישתלט על עיר בדרום • תיעוד: צה"ל נערך למערכה הבאה בעזה

מאז הלילה מקיים צה"ל תרגיל רחב היקף בגיזרת הדרום, במסגרתו מדמים הכוחות השונים תרחישי קיצון לקראת המערכה הבאה מול חמאס • בתפריט: חדירת מחבלים עם אופנועים לישראל, חטיפת אזרחים, הרג המוני, פיגועי ראווה וכיבוש מקומות ישוב

מאז שעות הלילה מקיים צה"ל במרחב עוטף עזה ובערים אשקלון, נתיבות ואופקים תרגיל רחב היקף המדמה תרחישי קיצון שעלולים לקרות במערכה הבאה באזור. בין היתר תרגלו הכוחות חדירה של מחבלים רכובים על אופנועים לתוך שטח ישראל דרך מנהרות, פיגוע ראווה בשדרות, חטיפת אזרחים לשטח הרצועה דרך המנהרות ועוד.

תרחיש נוסף – אותו מתרגל צה"ל גם בצפון מול חיזבאללה – הוא חדירה מאסיבית של מחבלים לישראל והשתלטות על אחד מהערים או היישובים הסמוכים לגבול.

למרות שמצבים כאלה יחייבו גם פינוי של אוכלוסיה אזרחית, התרגיל הנוכחי התמקד בפינוי של מוסדות חינוך.

גורם בכיר בפיקוד דרום אמר לכתבים הצבאיים כי "התרגיל מדמה מגוון תרחישים גם בעומק וגם בחזית…אנחנו מתרגלים גם מצב של חדירה לשטח ישראל בין היתר באמצעות אופנועים שיצאו מתוך מנהרות וכאן גם תרגלנו את חלוקת הכוחות של מי מטפל עד איזה קו גבול. התרגיל הוא בשיתוף המשטרה שערוכה בגב שלנו ובחיבור ישיר.

חישוקי אש וקרב מגע: הצצה לקייטנת חמאס ברצועת עזה

לדבריו, "לקחנו מגוון תרחישי קצה. המטרה היא להיות מוכנים לכל תרחיש. תרגלנו תרחישים של חדירה ממנהרות, חדירה של מחבלים מהים וגם חדירות מהאוויר, ונפיק לקחים בסיום התרגיל. יש לציין שלא מדובר בתרחיש אחד, בתרגיל התמודדנו עם הגנה מפני חדירות מחבלים בגלים וגם של חדירות בו זמנית מהמנהרות, מהאוויר ומהים, הפתענו את הכוחות בגלים שונים.

הכוחות תרגלו גם מכת פתע של חמאס, שיפתח בפעולת טרור גדולה ללא עימות מוקדם. "זה תרחיש ללא התרעה שכולל לחימה עם מחבלים שרוצים לחדור לעומק שטח ישראל כולל לבסיסים ויישובים. תרגלנו את זה גם מול הכוחות האזרחיים, בפעם הראשונה אנו מתחברים פה לרשויות המקומיות שגילו שיתוף פעולה יוצא מן הכלל. חלק מהרשויות תרגלו גם מעבר ממצב שגרה למצב חירום".

יצוין כי אחה"צ צפוי להתפרסם דו"ח של מבקר המדינה בו צפויה להימתח ביקורת חריפה על ההיערכות להגנת העורף בצוק איתן. לא מן הנמנע כי התרגיל והפרסום עליו נועדו ליצור את הרושם כי הלקחים כבר הופקו.

בתמונות: חיילי צה"ל במהלך התרגיל. צילומים: פלאש 90
F161206FFF10

F161206FFF09

F161206FFF07

MOLD1368

F161206FFF13

F161206FFF12

F161206FFF11

F161206FFF02

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *