התגברות קצב התקיפות האוויריות של ישראל בסוריה מלמדת על עומק ההבנות אליהן הגיעו גורמי הביטחון עם צבא רוסיה השולט במרחב • מאידך, קיים חשש גדול מפני הרגע שבו סוריה וחיזבאללה לא יוכלו להבליג יותר • פרשנות

התקיפות האוויריות שמבצע צה"ל בעומק השטח הסורי הפכו לסוג של שגרה. דיווחים לקונים על "תקיפה ע"פ מקורות סרים", אישור רפה מגורמי ממשל סורים והתעלמות ישראלית – זו הדינמיקה שחוזרת על עצמה שוב ושוב במקרים כאלה.

בשנים הראשונות למלחמת האזרחים בסוריה התקיפות הישראליות במדינה התרחשו בתדירות גבוהה. בשנתיים האחרונות, בעקבות המעורבות הרוסית בלחימה, פחת דרסטית מספר התקיפות. מומחי ביטחון מסבירים כי רצף התקיפות האחרון מלמד על פירות ההבנה שקצרה ישראל מול הקרמלין.

כזכור, בעקבות המעורבות הצבאית הרוסית, יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקבה, לפגישה דחופה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השניים נועדו מאז עוד שלוש פעמים ושתי המדינות הקימו ביניהן מנגנון למניעת חיכוכים אוויריים, במטרה לצמצם למינימום את הסיכון לקרבות אוויר בין מטוסים ישראלים ורוסים בשמי סוריה, או להפלת מטוס של אחת מהמדינות על-ידי סוללת טילי קרקע-אוויר של חברתה.

כעת, כך מסבירים המומחים, באות ההבנות לידי ביטוי ברצף התקיפות האחרון.

ענין נוסף שנראה תמוה קשור ליעדי התקיפות. ע"פ כל הפרסומים מדובר במשלוחי נשק וביעדים צבאיים של חיזבאללה, מה שמעורר את השאלה מדוע הארגון לא מגיב על הפגיעה החוזרת ונשנית בתחמושתו ובבסיסיו. שלא לדבר על סוריה עצמה שמבליגה לנוכח חדירות חוזרות ונשנות למרחב האווירי שלה.

בעוד את השאלה לגבי סוריה ניתן לפתור בחוסר היכולת ו/או הרצון של אסד להתמודד בגיזרה נוספת, הרי שהשתיקה של חיזבאללה אומרת דרשני. ההערכה היא שלפי שעה הארגון לא קיבל אור ירוק מטהרן להגיב. ההסבר לכך הוא ככל הנראה האינטרסים האיראנים בסוריה: המנהיגות האיראנית עושה הכל כדי להצילך את משטרו של אסד, שנחשב עבורה לבן ברית אסטרטגי. לשם כך שוגרו – בהוראה ישירה של האייתולות – אלפי לוחמים של חיזבאללה למדמנה הסורית והם מעורבים בלחימה גם ברגעים אלו. במצב הדברים הנוכחי חשוב לאיראנים שחיזבאללה, שלו כאמור תפקיד מכריע בלחימה בסוריה, לא יכנס להרפתקאה צבאית נוספת.

למרות זאת, גורמי ביטחון בישראל מדגישים כל העת כי נקודת המוצא היא שחיזבאללה, אולי אפילו צבא סוריה, יחליטו על תגובה – אפילו משמעותית – לתקיפות. "אנחנו לא עושים חשבונות של למה לא כדאי לאסד להגיב, אלא פשוט נערכים לכל סוג של תגובה", אמר בכיר בפיקוד צפון לכתבים הצבאיים. לדבריו, "ההחלטה על התגובה יכולה להתקבל מטעמים של כבוד ולאו דווקא מתוך אינטרס צבאי".

בוידאו: התקיפה המיוחסת לישראל מהלילה האחרון