מחזה נדיר בכנסת: אילן גילאון ניצח את הקואליציה ופרץ בבכי

הח"כ של מרצ ניצל חוסר תיאום בקואליציה והצליח להעביר בקריאה טרומית להשוואת קצבת נכים לשכר מינימום • בסיום ההצבעה התקשה גילאון להסתיר את התרגשותו • ובקואליציה? כעס, חילופי ההאשמות ואפילו איום בפיטורים

ניצחון אופוזיציוני נדיר הסתיים בהתפרצות רגשות נדירה: ח"כ אילן גילאון ממרצ ניצל היום אחה"צ חוסר תיאום בין חברי הקואליציה והצליח להעביר בקריאה טרומית את הצעת החוק שלו שמבקשת להשוות קיצבת נכות לשכר מינימום.

על פי התכנון מדובר היה בהצבעה שמית, אולם ברגע האחרון היא שונתה להצבעה אלקטרונית, וחברי הקואליציה לא הספיקו לגייס רוב של ח"כים שיגיעו בזמן למקומם. ההצעה אושרה ברוב של 42 תומכים מול 39 מתנגדים.

עם סיום ההצבעה התקשה גילאון להסתיר את התרגשותו ופרץ בבכי, כשחברי האופוזיציה, וגם חלק מחברי הקואליציה, ניגשו בזה אחר זה ללחוץ את ידו ולברך אותו על ההישג.

"מבוכה גדולה לממשלה – ניצחון כביר למצפון ולשכל הישר…הרגע הזה הוא הרגע להוריד את המסכות ולתרגם את מס השפתיים ששולם פה אתמול, כשציינו את יום זכויות האנשים עם מוגבלות, להסביר איך הם מצדיקים את התנגדותם לחוק", הוא הגיב כשנרגע מעט.

מיד לאחר ההצבעה החלו חילופי ההאשמות בתוך הקואליציה, כשיו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, מאשים ח"כים שנכחו במשכן הכנסת ולא נכנסו להצבעה, ומבטיח להאשים אותם. בנוסף הוא מיהר להודיע על פיטוריו של עוזר מנהלת סיעת הליכוד בשל ההפסד, אך לאחר מכן אמר כי עשה זאת בשעת כעס וחזר בו.

במהלך הדיון עצמו הסביר גילאון: "הקצבה הזעומה הניתנת כיום דנה אדם עם מוגבלות לחיים בעוני. היא אמורה להספיק לקיום מינימלי, אך ברור לכל שהיא אינה מספיקה כהוא זה לצרכיו של אדם עם מוגבלות, הנדרש לרכוש תרופות, לממן נסיעות בתחבורה ציבורית או במוניות ממקום למקום, לכלכל את ביתו, ולעיתים גם להעסיק עובד סיעודי – זאת בנוסף לשאיפה גם לקחת חלק פעיל בפעולות החיים, כולל תרבות ופנאי.

ההוצאות של האדם עם המוגבלות אינן פוחתות מהוצאות של אדם שאינו נחשב נכה לפי חוק הביטוח הלאומי. לפיכך, אין כל הגיון שהקצבה שיקבל האדם עם המוגבלות הזכאי לקצבת נכות מלאה בגין נכותו ואובדן כושר עבודתו, תפחת ממה שנחשב לשכר מינימלי במשק.

בפעם הקודמת כשהעליתי את ההצעה, הממשלה העריכה את עלותה בכשישה מיליארד שקלים לשנתיים הראשונות. סכום דומה לזה שהשקיעה רק לאחרונה בשלושת הצוללות, באותה עסקה מפוקפקת שבה מעורבים לכאורה מקורביו של ראש הממשלה. הדברים באים להוכיח שהכסף קיים, אלא שסדר העדיפויות של הממשלה הוא אחר, והנכים נמצאים בו למטה בתחתית.

אני קורא לחברי הכנסת מכל סיעות הבית להתעלות מעל שיקולים צרים, ולתמוך בהצעה שלי, שתעשה אחת ולתמיד צדק עם ציבור עצום של אנשים החיים מקצבת נכות".

2 תגובות

כל הכבוד חוק צודק צריך לפרגן ולעזור לו שיעבור החוק יש בציבור שלנו נכים וסובלים

ומה ההתנגדות?
לא מגיע לנכים שכר מינימום?

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו