הקשר האיראני – דרישה בכנסת לקיים דיון חוזר בפרשת הצוללות

לאחר ה'זיג זג' בהבהרת משרד הביטחון אודות הקשר האיראני לחברת 'טיסנקרופ', יצרנית הצוללות אותן רכשה ישראל מגרמניה, מתברר כי המידע הרגיש הוסתר גם מעיניו של שר הביטחון באותה העת משה יעלון

לאחר שבישראל נודע על מניותיה של איראן בחברת "טיסנקרופ" יצרנית הצוללות, ולאחר ההבהרות המנוגדות שיצאו ממשרד הביטחון, מתברר כי גם שר הביטחון באותה העת משה בוגי יעלון לא ידע אודת הקשר האיראני לחברה הגרמנית.

נזכיר, כי רק אתמול גילה שר הביטחון אביגדור ליברמן כי בישראל ידעו זה זמן רב אודות קשריה של אירן עם אותה החברה וכי נעשו באמצעות המלמ"ב הפעולות הנדרשות על מנת שלא תהיה לכך כל השפעה.

ליברמן: השותפות האיראנית ביצרנית הצוללות שולית ביותר וללא השלכות משמעותיות

לדברי העיתון "ידיעות" שחשף את הפרשה, בסביבתו של יעלון מעריכים כי ליבת הסוד נשמרה וכי הסכם הסודיות מול הגרמנים במספנות חברת HDW גם נשמר. אך יחד עם זאת סבורים גורמי ביטחון רמי דרג, כי העובדה ששר הביטחון לא ידע על כך חייבת להיבדק, ומלמדת על האופן הלא מקצועי שבו מתנהל משרד הביטחון.

ייתכן שהיא גם מסבירה מדוע פרסמו בכירי המשרד בשבוע שעבר את התגובה הראשונית השגויה. הם כנראה היו משוכנעים כי הם צודקים והתקשו להאמין שמידע כזה היה קיים, כפי שהצהירו שלשום, וכי פשוט לא עודכנו על כך. גורמים נוספים במשרד הביטחון לצד יעלון גם הודו אתמול כי לא שמעו כלל על המעורבות האיראנית.

כאמור, בקרב סיעות האופוזיציה בכנסת גוברת הדרישה לקיים דיון מחודש בנושא בוועדת החוץ והביטחון במטרה לבדוק את ההתנהלות השערורייתית של רה"מ בנושא.

ח"כ לבני הנמנית על יוזמי הדיון ציינה בהודעתה, כי "ישראל פועלת זה שנים מול מדינות העולם על מנת למנוע עסקאות עם איראן ולמנוע ממנה טובות הנאה כלכליות. גם אם מדובר בבעלות חלקית של חברת IFIC האיראנית ביצרנית הצוללות טיסנקרופ, אין ספק שיש לכך משמעות בעסקאות בסדר גודל כזה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *