טקס קבלת הפנים למטוסים הראשונים מטייסת ה-F35 שהיה אמור להתחיל בשעה 14:00, עומד בסכנת ביטול לאחר שהמטוסים טרם המריאו מאיטליה בשל ערפל כבד • צה"ל: החלטה תתקבל בהמשך • מאות המוזמנים בבסיס נבטים ישובו על עקבותיהם?

הוא מוגדר כמטוס הקרב המשוכלל בעולם, מייחסים לו יכולות חסרות תקדים והכינוי שלו הוא "החמקן" – אבל נראה שמול איתני הטבע גם לו אין פתרון: מאות מוזמנים מכונסים בשעה זו בבסיס נבטים שבדרום בהמתנה לשני מטוסים ראשונים ("חמקנים") מטייסת F35, שהיו אמורים לנחות בישראל בשעה 14:30.

למרבה המבוכה, בשל תנאי מזג האוויר המטוסים טרם המריאו מאיטליה וקיים חשש לביטולו של הטקס. מצה״ל נמסר כי ״הערכת מצב והחלטה סופית לקיום הטקס תתקיים בשעה 16:30״.

נזכיר כי המטוסים שמוטסים ארצה על ידי טייסים אמריקנים, אמורים להתקבל בטקס מיוחד במעמד ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל ושר ההגנה של ארצות הברית, אשטון קרטר, שנחת בישראל אך לפני יומיים, לכבוד המאורע.

בוידאו: "הצעצוע" החדש של חיה"א מתדלק תוך כדי טיסה

ההתרגשות במערכת הביטחונית בישראל נמצאת בשיאה לאחר שמדובר במטוס החמקן המתקדם והחדיש ביותר הקיים עד כה, בחיל האוויר מתגאים ואומרים כי מטוסי F-35 תוכל לבצע משימה שהיום מבצעים עם 20 או 30 מטוסים.

חיל האוויר הישראלי יהיה הראשון מחוץ לארצות הברית שיכריז על מבצעיות מטוסי ה-F-35 בעוד כשנה. "למעשה נהיה הראשונים בעולם שנמריא עם ה-F-35 בסביבה רגישה מבחינת איומים קרובים כמו שיש סביב ישראל, ולכן הרבה עיניים ממדינות רבות יינשאו אלינו ולמטוס האדיר", אומר קצין בכיר בחיל האוויר.

לקראת הגעת המטוסים אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן, כי "היום נקבל בבסיס חיל האויר בנבטים את מטוס ה-F-35, האדיר, שמצטרף לשורותינו ויהווה עוד מרכיב בשמירת העליונות האוירית שלנו באזור. חיל אויר חזק משמעו צה"ל חזק וצה"ל חזק משמעו מדינת ישראל חזקה ועם ישראל חזק. אנו מודים גם למזכיר ההגנה קרטר שזה אך סמלי שכהונתו מסתיימת בסמוך להגעת המטוסים האלו לישראל כי קרטר, כמו העם האמריקני כולו, הוא ידיד אדיר של ישראל. הטובים לטייס, המטוסים הטובים לטייסים ויחד נשמור על ביטחון ישראל!"

החמקן "אדיר" בדרך לישראל • צפו בתדלוק המטוס באוויר