פה אחד: חוק העדפה מתקנת לחרדים אושר בקריאה שניה ושלישית

מטרת החוק, עליו חתומים הח"כים גפני ומקלב, לסייע לחרדים להתקבל לעבודה במשרדי הממשלה • גפני הזכיר את פעילותו של ח"כ רביץ ז"ל בנושא ושיחזר: "החוק שלו נדחה על חודו של קול; הוא התמוטט כאן על הדוכן והיה צריך לפנות אותו לביה"ח"

הישג גדול למפלגות החרדיות בכלל ולחברי הכנסת משה גפני ואורי מקלב בפרט: מליאת הכנסת אישרה לפני זמן קצר את חוק העדפה מתקנת לחרדים בשירות הציבורי – ברוב של 35 תומכים מול אפס מתנגדים.

כזכור, בזמן החתימה על ההסכמים הקואליציוניים להצטרפות יהדות התורה וש"ס לממשלת נתניהו הרביעית, דרשו חברי הכנסת של דגל התורה, משה גפני ואורי מקלב, להוסיף סעיף המחייב את קידום הצעת החוק שלהם להעדפה מתקנת של חרדים בעת קבלתם לעבודה בשירות הציבורי.

בהסבר לחוק נכתב: "חקיקת הייצוג ההולם שעברה בכנסת בשנים האחרונות נועדה ליצור העדפה מתקנת של מגזרים שונים באוכלוסייה, אשר ייצוגם בשירות הציבורי קטן מחלקם היחסי באוכלוסייה. אולם, מגזר אחד באוכלוסייה שייצוגו בשירות הציבורי הוא הנמוך ביותר יחסית לחלקו באוכלוסייה הוא הציבור החרדי, אך לגביו אין כל חקיקה בנושא זה.

"הממשלה אף קבעה כיעד לאומי את שילובו של ציבור זה בתעסוקה… לפיכך, מוצע לתקן את חוק שירות המדינה ואת חוק החברות הממשלתיות בהם קיימות הוראות הנוגעות לייצוג הולם של מגזרים שונים בשירות המדינה ובחברות ממשלתיות, ולהוסיף בהם הוראה המחייבת ייצוג הולם של בני המגזר החרדי".

העדפה מתקנת: כך נפלו החרדים בין העולים החדשים לשרת המשפטים

אלא שבשבועות האחרונים הוטל אישור החוק בספק, בשל קשיים שהערימו עליו גורמים בבית היהודי ובליכוד. ח"כ משה גפני לא וויתר ואיים לתקוע ההעברות תקציביות בועדת הכספים אם החוק לא יקודם.

בסופו של יום, לאחר חילופי דברים וכיפופי ידיים אושר החוק הערב בקריאה שניה ושלישית.

עם אישור החוק התקשה גפני להסתיר את התרגשותו והזכיר את שותפו, ח"כ אברהם רבית ז"ל, שהניח הצעת חוק דומה לפני עשור על שולחן הכנסת, אולם היא נדחתה על חודו של קולו. "הוא התמוטט כאן על הדוכן והיה צריך לפנות אותו לבית החולים…הערב אנחנו משלימים עבורו את המעגל", אמר גפני והסיף: "אמנם זה לא חוק שיפתור את הבעיות של הציבור החרדי אבל זה חוק שמראה על כיוון".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *