לפי הצעת פשרה שהופנתה לתושבי עמונה - הללו יתחייבו בכתב על פינוי שקט ולא אלים, ובתמורה יפונו לגבעה במרחק של עשרות מטרים בודדים, על קרקע שאושרה ע"י היועה"מ במסגרת תוכנית "נכסי נפקדים" • שקד: "זהו המרב שהיה בידי הממשלה לעשות"

שרת המשפטים איילת שקד מתייחסת הבוקר להמשך חקיקת 'חוק ההסדרה' ומבהירה, כי בניגוד למה שהשמאל מבקש להציג, "חוק ההסדרה איננו צעד בדרך להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון".

לדבריה, "החוק נועד אך ורק כדי לשמש פתרון לאותם התנחלויות שנבנו על קרקע שהזכויות עליה אינן מוסדרות".

היא התייחסה למחאת תושבי עמונה העומדים להתפנות מבתיהם ולמחאתם נגד נציגי 'הבית היהודי' בכנסת וציינה כי "המתווה שהוצע לתושבי עמונה, הוא המקסימום שהיה בידי הממשלה לעשות".

אמש פורסם כי הממשלה פנתה לתושבי עמונה בדרישה להתחייב בכתב לפינוי שקט, פינוי שלא יגרור בעקבותיו אלימות, כאשר בתמורה יפונו התושבים לגבעה סמוכה במרחק עשרות מטרים בלבד ממיקומם הנוכחי. כאשר מדובר בשטח שהיועה"מ לממשלה כבר בדק את המיקום ואישר אותו במסגרת תוכנית 'נכסי נפקדים'.

השרה שקד הוסיפה, כי לדעתה תושבי עמונה יקבלו את המתווה שהוצע להם.

כזכור, אתמול קיים רה"מ דיון בנושא עמונה, כאשר הצעה פשרה שהועלתה על ידי נתניהו והוצגה בהמשך היום גם לתושבי עמונה על ידי השר בנט, דיברה על מסמך עליו יידרשו התושבים לחתום, מסמך שיכלול התחייבות לפינוי בדרכי שלום גם במידה ותוגש עתירה לבג"ץ נגד מימוש מתווה "נכסי הנפקדים".

בנוסף יתחייבו התושבים שלא להערים קשיים על הכוחות שיגיעו לפנותם וכן שלא ייצאו בקריאה לאזרחים נוספים להגיע לעמונה בכדי להקשות על הכוחות.

"הובהר להם שבלי חתימה על התחייבות כזו אין דיל", כך אומר גורם שהשתתף באותה ישיבה.

אתמול אמר ראש הממשלה, כי יש לעשות את מרב המאמצים מול התושבים על מנת שהפינוי יעבור בשקט ובשלום, זאת מחשש כי אלימות מצידם של המתנחלים עלולה לגרור בעקבותיה הפרות סדר גם בזירה הפלסטינית שיובילו להסלמה בגדה המערבית.

יצויין, כי התושבים טרם השיבו בחיוב להצעה.