הרקע לדירשה: קביעתו של היועץ המשפטי של הכנסת לפיה נפל פגם מהותי בהליך האישור בועדת הכספים • גפני דוחה את הטענות: "היועץ היה צריך לומר את עמדתו קודם הדיון ולא אחריו"

חברי האופוזיציה בוועדת הכספים דורשים הבוקר (א') מיושב ראש הכנסת, חה"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) לבטל את הליך החקיקה של חוק מיסוי דירה שלישית. לדבריהם, לאור חוות הדעת הנחרצות של היועץ המשפטי לכנסת והיועצת המשפטית של ועדת הכספים.

במכתב ששלחו חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ), אחמד טיבי ואוסאמה סעדי (המשותפת), פרופ' מנואל טרכטנברג ומיקי רוזנטל (העבודה) ומיקי לוי (יש עתיד) נכתב: לאור הליך החקיקה הדורסני שהתקיים בלילה שבין יום חמישי לשישי האחרון בוועדת הכספים, ולאור רמיסת זכויות חברי הכנסת כולם, שלא ניתנה להם האפשרות ללמוד את החוק המדובר, מפני שזה הונח לפניהם רק שעה קלה לפני תחילת הליך חקיקתו, ולאור חוות הדעת החד משמעית שהציגה עו"ד שגית אפיק, היועצת המשפטית של ועדת הכספים, בדבר ההליך הפגום וחסר התקדים של חקיקת החוק הנ"ל, ולאור חוות הדעת הנחרצת בדבר "הפגם המהותי שנפל בשורש הליך החקיקה" שהציג עו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, אנו דורשים שתודיע לאלתר על ביטול הליך החקיקה הפסול של פרק "מס ריבוי דירות" בחוק ההסדרים ועל דיון מחודש בחוק זה בוועדת הכספים".

יו"ר הכנסת נענה לדרישה וביקש מיו"ר ועדת הכספים משה גפני לכנס את הוועדה במהלך היום בשל ביקורת על הליך חקיקת סעיף המס על דירה שלישית. אדלשטיין ציין כי "הליך האישור לוקה באי-תקינות, מדובר בפרק שטומן בחובו הסדר מיסוי מורכב, ולכן דורש דיון מעמיק ביותר".

גפני מצידו דחה את הבקשה באומרו: "היועץ היה צריך להעביר את הדרישה קודם הדיון ולא לאחריו". גפני הוסיף: "ניסיתי למנוע את הדיון על החוק בלילה, אך לאחר שהוחלט לקיים את הדיון בכל זאת אפשרתי ליועצת המשפטית של הוועדה לומר את דבריה…בסוף הדיון בסעיפי חוק מס הדירה השלישית התקיים במלואו".

הישג לכחלון: החוק למיסוי דירה שלישית אושר בועדת הכספים