יו"ר ועדת הכספים מתנגד בחריפות לדרישה לקיים דיון נוסף בסוגיית המס על דירה שלישית • ח"כ רוזנטל מאשים: "רמסתם אותנו, אם לא יהיה דיון מחודש בחוק מיסוי דירה שלישית - בלית ברירה נלך לבג"צ"

סערת המס על דירה שלישית: יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, מבהיר הבוקר כי אין בכוונתו לקיים דיון נוסף על התקנה שאושרה. יחד עם זאת מבהיר גפני כי אם הוא יחוייב לנהל דיון כזה הרי שהוא (גפני) יכבד את ההחלטה – אך יתפטר מתפקידו.

"אם יו"ר הכנסת יחייב אותי לעשות דיון מחודש, אכבד את זה, אבל הוא יצטרך למצוא מישהו אחר לנהל את הישיבה…לא היה דבר כזה בוועדת הכספים. מישהו היה צריך לעצור את ההליך – אבל לא אני. דיברתי עם כחלון, הוא ביקש להמשיך את הדיונים", דברי גפני בפני חברי הועדה הבוקר.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) השיב וטען : "גפני, פניתי אליך בזמן אמת וביקשתי שתזמן את אייל ינון שיחווה דעתו – אתה התעלמת מזה. רמסתם אותנו, אם לא יהיה דיון מחודש בחוק מיסוי דירה שלישית, בלית ברירה, נלך לבג"צ".

מוקדם יותר דיווחנו כי חברי האופוזיציה בוועדת הכספים דורשים הבוקר (א') מיושב ראש הכנסת, חה"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) לבטל את הליך החקיקה של חוק מיסוי דירה שלישית. לדבריהם, לאור חוות הדעת הנחרצות של היועץ המשפטי לכנסת והיועצת המשפטית של ועדת הכספים.

במכתב ששלחו חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ), אחמד טיבי ואוסאמה סעדי (המשותפת), פרופ' מנואל טרכטנברג ומיקי רוזנטל (העבודה) ומיקי לוי (יש עתיד) נכתב: לאור הליך החקיקה הדורסני שהתקיים בלילה שבין יום חמישי לשישי האחרון בוועדת הכספים, ולאור רמיסת זכויות חברי הכנסת כולם, שלא ניתנה להם האפשרות ללמוד את החוק המדובר, מפני שזה הונח לפניהם רק שעה קלה לפני תחילת הליך חקיקתו, ולאור חוות הדעת החד משמעית שהציגה עו"ד שגית אפיק, היועצת המשפטית של ועדת הכספים, בדבר ההליך הפגום וחסר התקדים של חקיקת החוק הנ"ל, ולאור חוות הדעת הנחרצת בדבר "הפגם המהותי שנפל בשורש הליך החקיקה" שהציג עו"ד אייל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת, אנו דורשים שתודיע לאלתר על ביטול הליך החקיקה הפסול של פרק "מס ריבוי דירות" בחוק ההסדרים ועל דיון מחודש בחוק זה בוועדת הכספים".

יו"ר הכנסת נענה לדרישה וביקש מיו"ר ועדת הכספים משה גפני לכנס את הוועדה במהלך היום בשל ביקורת על הליך חקיקת סעיף המס על דירה שלישית. אדלשטיין ציין כי "הליך האישור לוקה באי-תקינות, מדובר בפרק שטומן בחובו הסדר מיסוי מורכב, ולכן דורש דיון מעמיק ביותר".

גפני מצידו דחה את הבקשה באומרו: "היועץ היה צריך להעביר את הדרישה קודם הדיון ולא לאחריו". גפני הוסיף: "ניסיתי למנוע את הדיון על החוק בלילה, אך לאחר שהוחלט לקיים את הדיון בכל זאת אפשרתי ליועצת המשפטית של הוועדה לומר את דבריה…בסוף הדיון בסעיפי חוק מס הדירה השלישית התקיים במלואו".