התקציב עבר בוועדה ובאופוזיציה מאשימים – "שוחד פוליטי"

לאחר דיון שנמשך לסירוגין מאז אתמול בבוקר, אישרה ועדת הכספים לפנות בוקר ברוב קולות ולצד מחאת חברי האופוזיציה את התקציב הדו שנתי לשנים 2017-2018 • באופוזיציה תוקפים: "חברי כנסת נקנו בכסף כדי להצביע על התקציב"

תקציב המדינה עבר לפנות בוקר בוועדת הכספים של הכנסת ברוב קולות וזאת לאחר דיון שנמשך לסירוגין מאז שעות הבוקר.

מדובר בתקציב דו שנתי לשנים 2017 – 2018 שעם העברתו במליאת הוועדה, פתחו חברי הכנסת מהאופוזיציה שנטלו בה חלק, בקולות זעקה ומחאה נוכח העובדה שנחשפה באמצעות מסמך שהעביר האוצר לוועדת הכספים, ממנה עלה כי שורת חברי כנסת מהקואליציה התנו את תמיכתם בתקציב, בתמורה להקצאות כספים לנושאים הקרובים לליבם.

במסמך שהועבר מהאוצר "כחלק מקידום הפעילות בשלבים השונים של חקיקת התקציב" – 235 מיליון שקל לשנים 2017-2018, לא צויין כל איזכור לאן ולאיזו מטרה מיועדים הכספים.

כחלק מההעברות שצויינו, יקבל יו"ר ועדת הכספים משה גפני יקבל בשנתיים הבאות 80 מיליון שקל, 40 מיליון לכל שנה. יו"ר הקואליציה דוד ביטן דרש וקיבל 43 מיליון יו"ר ועדת הכנסת, יואב קיש, מהליכוד קיבל 32 מיליון, ויו"ר ועדת הפנים, דודי אמסלם, קיבל 20 מיליון. ביטן, קיש ואמסלם העבירו סכומים גדולים לרשויות מקומיות ולפריפריה.

יצויין, כי בתקציב שיקבל גפני טמונים כספים ייעודיים (כ- מיליון ש"ח) עליהם התחייבה הממשלה למוסדות חינוך תורניים כחלק מהמו"מ הקואליציוני.

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד יקבל מתקציב המדינה לשנתיים הקרובות 40 מיליון שקל למטרות הנראות לו, 20 מיליון לכל שנה. הח"כים אורן חזן ונאוה בוקר יקבלו 10 מיליון כל אחד.

חבר ועדת הכספים ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר בתגובה: "זה נראה כמו שוחד. זה מריח כמו שוחד. זה שוחד פוליטי בלי ייעוד. אין לזה תקדים". ח"כ אורלי לוי אבקסיס אמרה ש"זו קניית קולות וכי מדובר בביזיון".

ואילו ח"כ שפיר האשימה, כי "חברי כנסת נקנו בכסף כדי להצביע על התקציב. נורא. מתוך הדפים שחילקו עכשיו האוצר. שוחד פוליטי מכספי המיסים של כולנו. מבלי שאפילו ידוע לאן הכסף".

מוקדם יותר אמש כשנחשפה האופוזיציה למסמך, האשים יו"ר המפלגה ח"כ הרצוג, כי כעת ממש הליכוד את ייעודו הטמון באותיות המפלגה "מחל", הרצוג ציין כי האותיות מח"ל הינם ראשי התיבות מח'וייבים ל'מקורבים, והוסיף, כי מח"ל 2016 פוגעת בחלשים ותומכת במקורבים, מכיסי האזרחים לכיסי המקורבים".

כאמור, במהלך ישיבת הוועדה שנערכה בשעות הבוקר, איימו מספר חכי"ם מהליכוד ביניהם אורן חזן כי יתנגדו בהצבעה לתקציב במידה ולא ייענו דרישותיהם להקצאה תקציבית עבור הנושאים אותם הם מקדמים, כאמור בהמשך הישיבה שהתקיימה בשעות הערב והסתיימה לפנות בוקר נענו דרישותיהם. יחד עם זאת התקציב בכללותו עוד צפוי לעבור משוכה משפטית נוספת לפני שהעברתם תאושר באופן סופי לחברי הכנסת.

יצויין, כי בנוסף לתקציב המדינה, אישרה הוועדה את הסכום המרבי שהממשלה יכולה להתחייב עליו בשנים הבאות, אף מעבר לשתי שנות התקציב, התקציב שסומן תחת הכותרת 'הרשאה להתחייב'. יעמוד ב-2017 על 126.44 מיליארד שקלים וב- 2018 על 114.57 מיליארד שקלים.

התקציב יובא לאישור סופי במליאת הכנסת עד לסוף השבוע.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *