דריכות לקראת הכרעת בג"צ הבוקר בענין בקשת המדינה לדחות את פינוי עמונה ב-45 יום • עד השעה 10 צפויים התושבים למסור לבג"צ תצהיר עליו חתומים כלל התושבים בו הם מתחייבים לפינוי שקט "בדרכי שלום"

לאחר שאמש הביעו דרישה שופטי בג"צ בראשות הנשיאה נאור כי כלל תושבי עמונה יגלו באופן אישי התחייבות על גבי תצהיר חתום כי תהליך הפינוי יעבור ללא גלויי התנגדות ואלימות כלפי כוחות הביטחון, הוחלט בקרב התושבים לאחר דיונים אל תוך הלילה, כי לא יחתמו על התחייבות באופן אישי, אלא יסתפקו בהעברת מכתב לבג"צ בשם התושבים, בו הם מצהירים כי הם מאשררים את ההסכם שנחתם בינם ובין המדינה".

כזכור, לאחר שבתחילת השבוע הגישה המדינה לבג"צ בקשה לאפשר את דחיית פינוי עמונה ב-45 יום לשם השלמת הליכים טכניים שיאפשרו לתושבים להתארגן מבעוד מועד, דרשו אמש שופטי בג"צ ללא כל קשר לדיון או להחלטה שתתקבל בבקשת המדינה, מהתושבים להתחייב לפינוי בדרכי שלום.

בהודעה שנמסרה מבג"צ נאמר, כי "כדי להסיר כל ספק, מתבקשים כל המשיבים תושבי עמונה להצהיר בלשון חד משמעית, כי הם מסכימים ומתחייבים כולם כאיש אחד לפינוי בדרכי שלום וללא עימות והתנגדות. זאת ככל שייקבע מועד נדחה על-ידי בית המשפט, ומבלי שיש בדבר משום הבעת דעה בשלב זה".

השופטים העניקו לתושבים אוליטמטום להגיש את תשובתם בענין, עד הבוקר בשעה 10:00.

יצויין כי הרב שמואל אליהו מרבני הציונות הדתית שיגר מכתב לתושבים תחת הכותרת, "ארץ ישראל נקנית בייסורים". במכתב מפציר הרב בתושבי עמונה להיענות לדרישת בג"צ ולחתום על המסמך.

"אנחנו מזכירים לעצמינו כל הזמן כי המטרה שלנו היא ישוב הארץ. מצוות עשה מיוחדת ששקולה כנגד כל התורה כולה ואם בשבילה נצטרך לחתום לבג"ץ – נעשה גם את זה כחלק מהכשר המצווה".

במקביל התייחס הבוקר פנחס ולרשטיין לשעבר ראש מועצת יש"ע לדבריו ששודרו לפני ימים אחדים בתחקיר "המקור", בו תועד ללא ידיעתו כשהוא חושף, כי תושבי עמונה ידעו לאורך כל הדרך כי ביתם נבנה על קרקע פלסטינית פרטית.
ולרשטיין אמר כי דבריו הוצאו מהקשרם וכי אמר בסה"כ כי עמונה עלתה על אדמות לא מוסדרות ולא על אדמות פרטיות, הוא הוסיף כי מעולם לא היו תביעות על בעלות הקרקע.

ולרשטיין מבקש להזכיר, כי 'עמונה' קמה בתקופת אוסלו על הגבעה, בשביל להגן על היישוב 'עופרה' גם אהוד ברק תמך בעמונה בשביל להגן על עפרה, כשב-2002 אישר פואד את בניית היישוב.

לסיום תוהה יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, אם הקרקע גזולה, מדוע אין תביעה אזרחית? הרי עד היום אף אחד לא קבע שיש בעלים לקרקע של עמונה.