תפנית בקרב על מוסול: כוחות הקואליציה סופגים אבידות – ונסוגים

לפני כחודש הסתמן שדאע"ש קרוב לאבד גם את העיר מוסול - בירת הארגון בעיראק. אלא שמאז התחוללה תפנית במערכה ודאע"ש החל להסב לכוחות הקואליציה נזקים כבדים מאוד, ולהחזיר לעצמו את השליטה בעיר • בפנים: תיעוד של לוחמי הארגון, אמש

זה הסתמן כהפסד צורב במיוחד של דאע"ש, כזה שמסמל את תחילת הסוף של הארגון בעיראק – כל זאת לצד המהלומות הקשות שהוא ספג בסוריה. לפני כחודש החלה המערכה של כוחות הקואליציה (צבא עיראק, כוחות כורדים וחיל האוויר האמריקני) לכיבוש העיר מוסול – המכונה 'בירת דאע"ש בעיראק' – כשהמטרה המרכזית היתה גירוש אנשי ארגון הטרור הרצחני מהעיר.

הדיווחים בתחילת המערכה היו אופטימלים. כוחות הקואליציה כבשו בזה אחר את הכפרים והשכונות מסביב לעיר והחלו להכנס לתוך מעוזי דאע"ש בעיר עצמה. גם השלב הזה עבר בקלות יחסית, כשהיו מי שדיברו על כך שתפיסתו של אל-בגדדי (מנהיג דאע"ש) היא ענין של ימים ספורים.

בוידאו: אנשי דאע"ש במוסול, אמש

אלא שמאז התהפכה תמונת המצב לחלוטין. כוחות הקואליציה, היהירים משהו, נתקלו בהתנגדות מתוחכמת ועוצמתית במיוחד של אנשי דאע"ש. פתאום התברר שהכיבושים הקלים בתחילת המערכה הם הסיבות לכישלונה: אנשי דאע"ש ויתרו מראש על הטריטוריות השוליות ושמו את כל כובד המשקל על העיר עצמה.

התוצאה: נסיגה הולכת וגוברת של כוחות הקואליציה מאזורים שונים בעיר, אבידות בלתי פוסקות, יציאה של הכורדים מהמערכה והודעה של ממשלת עיראק כי היא עוצרת את המערכה מ"שיקולים טקטיים".

גורמי מודיעין מעריכים כי הן מהנעשה בסוריה והן מהנעשה בעיראק ניתן ללמוד על האסטרטגיה החדשה של דאע"ש: וויתור מראש על היעדים בהם הוא יתקשה לנצח והתמקדות בטריטוריות הקריטיות שלו. כפי שדיווחנו בהרחבה, זה מה שאפשר לדאע"ש להשיב לידיו את השליט על תדמור – בשעה שכולם היו עסוקים בהקזת הדם בחאלב, וזה – כפי המסתמן – מה שאפשר לו לשמור על שליטתו במוסול, למרות "ההישגים" של כוחות הקואליציה בפריפריה של העיר.

קרא עוד בנושא

//www.jdn.co.il/video/768818
//www.jdn.co.il/video/764121
//www.jdn.co.il/news/world_news/774819
//www.jdn.co.il/news/world_news/775054

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן