לאחר שמצרים הודיעה כי מושכת את הצעת ההחלטה נגד ישראל, מזהירות כמה מדינות כי אם לא תחזור בה, הרי שהן יעלו הצעה דומה בעצמן • CNN: "ישראל היא זו שפנתה לטראמפ כדי שיפעיל השפעתו על א סיסי"

בעקבות האכזבה הגדולה בקרב הפלסטינים והמדינות התומכות בהן, מהחלטת מצרים ברגע האחרון להסיר מעל סדר היום את הצעת ההחלטה נגד ישראל באו"ם ולדחותה למועד בלתי ידוע.

שיגרו למצרים מספר מדינות פרו פלסטיניות ביניהן ונצאולה, ניו זילנד ומלזיה מכתב אזהרה בו הן מציינות, כי במידה ומצרים לא תבהיר את עמדתה ותחזור בה בענין, או לחילופין תכריז על מועד אחר בו תעלה את ההצעה לדיון, הרי שהן שומרות לעצמן את הזכות להעלות בפני מועצת הביטחון הצעת החלטה דומה בעצמן.

יצוין, כי בהודעה שהוציאו הפלסטינים עם ההודעה של מצרים על דחיית ההצבעה נאמר, כי "יש תחושה חזקה של אכזבה מכך שמועצת הביטחון לא הצביעה על ההצעה כמתוכנן".

אמש דווח, כי זמן קצר לפני ההצבעה באו"ם, פנה נשיא ארה"ב הנבחר דונאלד טראמפ לנשיא מצרים א סיסי בטלפון, והפציר בו למשוך את הצעת ההחלטה נגד ישראל.

לפי הדיווח, טראמפ הבטיח לא-סיסי כי כשיכנס באופן רשמי לכהן בתפקיד הנשיא, יעמיד את הנושא הפלסטיני בראש סדר העדיפויות וכי מצרים תהווה גורם מרכזי בהנעת התהליך המדיני באזור.

במקביל חשפה הלילה רשת CNN האמריקנית, כי גורמים בישראל הם אלו שפנו לטראמפ וביקשו שיפעיל לחץ על א-סיסי כדי שיסיר את ההצעה מעל סדר היום בעוה"ב.

עוד נחשף, כי מוקדם יותר אתמול, לאחר שבישראל התחוור כי בכוונת ממשל אובאמה להימנע בהצבעה, פנו גורמים מדיניים לבית הלבן, וניסו להפעיל השפעתם כדי שארה"ב תטיל ווטו על הצעת ההחלטה המדוברת, הגורמים הזהירו, כי במידה ולא ייענו ייאלצו לפנות לטראמפ ולבקש את עזרתו.

כזכור, בישיבת הקבינט שנערכה אמש התבטא רה"מ בענין ואמר, כי הוא מצפה שוושינגטון תעמוד לצדה של ישראל בעת הזאת, "ישראלים מעריכים עמוקות את אחד מעמודי התווך של הברית בין ארצות הברית לישראל. הרצון, במשך שנים, של ארצות הברית לעמוד באו"ם ולהטיל וטו הצעות החלטה נגד ישראל. אני מקווה שארצות הברית לא תנטוש את מדיניות זו, אני מקווה שהיא תציית לעקרונות שקבע הנשיא אובמה עצמו בנאום באו"ם ב-2011, ששלום לא יבוא דרך הצעות החלטה באו"ם, אלא רק באמצעות משא ומתן ישיר בין הצדדים. וזו הסיבה שהצעת ההחלטה הזו היא רעה. היא רעה לישראל, היא רעה לארצות הברית והיא רעה לשלום".