בצל האמירות החריפות, הורה רה"מ לבטל את ביקורו של רה"מ האוקראיני ושר החוץ הסנגלי בישראל • השגרירים בניו זילנד וסנגל יחזרו להתייעצויות • מיתממים? בבית הלבן מתעקשים: "אובמה לא ניסה לנקום בנתניהו" • וגם: המחאה של נשיא המדינה

בבית הלבן ערים לביקורת החריפה בישראל כלפי התנהלותה של ארה"ב בענין ההחלטה האנטי-ישראלית שהתקבלה במועצת הביטחון, החלטה שהתקבלה תודות לאי הטלת הווטו של ארה"ב, צעד שנתפס כ"נקמה בנתניהו", ומנסים לשדר שמדובר בהחלטה עניינית.

בן רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי, אמר בראיון לרשת CNN: "רצון לנקום? בשום פנים ואופן לא…ההחלטה הגיעה מתוקף מדיניות דו-מפלגתית, שקיימת זה עשרות שנים בארה"ב, של התנגדות להתנחלויות הישראליות".

"לדבריו, לקחנו את הצעד באו"ם כיוון שבמשך שנים ראינו האצה בצמיחה של התנחלויות אלה – ולמען האמת, אם המגמה הנוכחית תימשך, פתרון שתי המדינות יהפוך לבלתי אפשרי. השלום שאנשים רבים שואפים לו, שאזרחי ישראל כל כך רוצים – שבו ישראל תתקיים בביטחון לצד מדינה פלסטינית – יהפוך למטרה בלתי אפשרית".

בינתיים החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבטל את ביקורו הרשמי של ראש ממשלת אוקראינה (היהודי), וולודימיר גרויסמן, בישראל. זאת כמחאה על כך שאוקראינה תמכה בהחלטה המבישה. יצוין כי גרויסמן אמור היה להגיע בשבוע הבא לישראל.

לטענת בכירים במשרד החוץ, גרויסמן רצה שאוקראינה תימנע בהצבעה, אולם נכנע ללחצים שהפעילה ארה"ב מאחורי הקלעים בענין.

עוד צעדים עליהם הורה ראש הממשלה: 1. החזרת שגרירי ישראל בניו זילנד ובסנגל (שקידמו את הצעת ההחלטה ביחד עם ונצואלה ומלזיה) לארץ לצורך התייעצויות.

2. לבטל את ביקורו הצפוי של שר החוץ הסנגלי בארץ בעוד שלושה שבועות.

3. לבטל את כל תוכניות הסיוע לסנגל.

נתניהו נגד אובמה: "ביצע מחטף אנטי ישראלי מביש באו"ם"

בתוך כך, נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, מתייחס אף הוא להחלטת מועצת הביטחון ומגנה אותה בחריפות. "ירושלים המאוחדת היא בירתה הנצחית של ישראל וכזאת היא תישאר. אין גוף בינלאומי שבכוחו לערער את מעמדה ככזו", כתב הערב ריבלין.

לדבריו, "ההחלטה המבישה, החמורה והאומללה שהתקבלה באו״ם מסבה לישראל נזק מדיני. מדובר בהחלטה שלא מקרבת אותנו למו״מ עם הפלסטינים ואף מרחיקה אותנו ממנו. לא היה ולא יהיה תחליף למו״מ ישיר בין הצדדים. ציפינו שארה״ב, בת בריתנו וידידתנו הגדולה בעולם, אשר עמדה לצד צרכיה הביטחוניים של ישראל לאורך כל השנים ללא פשרות, תעמוד לצדה של ישראל גם בעת הזאת, ולא תפקיר אותה בידיו של גוף ציני המונע מאינטרסים זרים."

"את הנר השלישי של חנוכה אדליק בבית אל יחד עם ההתישבות היהודית ביהודה ושומרון, סיים נשיא המדינה את דבריו.